لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۵

کلینتون می گوید ابراز امیدواری می کند اختلافات بین کلمبیا و ونزوئلا برطرف شود


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید امیدوار است برای اختلافات دیرینه بین کلمبیا و ونزوئلا، «راه حل مثبتی» پیدا شود.

کلینتون روز چهارشنبه در واشنگتن با هکتور تیمرمن، همتای آرژانتینی خود ملاقات کرد و گفت آمریکا نقش سازنده و مثبت آرژانتین را درحل صلحجویانه مسائلی که بین کلمبیا و ونزوئلا شکاف می اندازد، تحسین می کند.

دو کشور روز سه شنبه مناسبات دیپلماتیک خود را از سر گرفتند. کاراکاس ماه پیش پس از آن که بوگوتا ونزوئلا را به پناه دادن به شورشیان چپگرای کلمبیا متهم ساخت، روابطش را قطع کرد.

خوان مانوئل سانتوس، رییس جمهوری کلمبیا، که روز شنبه سوگند یاد کرد، از هوگو چاوز رییس جمهوری ونزوئلا در سانتا مارتا، در ساحل کلمبیا در دریای کارائیب پذیرایی کرد.

کلینتون گفت او امیدوار است تحولات این هفته به حل مسائلی که دو کشور را از هم جدا می کند منجر شود.

تنش بین ونزوئلا و کلمبیا بیش از یک سال بالا بود. چاوز پیش از قطع کامل مناسبات دیپلماتیک، روز ۲۲ ژوئیه آنچه را کلمبیا یک تحریم تجارتی نامید، علیه کلمبیا به وضع کرد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که کلمبیا عکس ها، نقشه ها و ویدیوهایی را که گفت نشان می دهد ۱۵۰۰ چریک در ونزوئلا پنهان هستند به سازمان کشورهای آمریکایی ارائه داد. چاوز این اتهامات را تکذیب کرد و گفت کلمبیا مدرک قاطعی عرضه نکرد.

XS
SM
MD
LG