لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۹

فرماندار ویرجینیا احتمال استعفاء را بعد از رسوایی عکس جنجالی ۳۵ سال پیش بررسی می کند


رسانه های آمریکا دوشنبه خبر دادند که فرماندار دموکرات ایالت ویرجینیا یک نشست اضطراری با کارکنان خود برگزار کرد که موضوع استعفاء از سمت خود را بررسی کند.

در صفحه «رالف نورتام» فرماندار ایالات ویرجینیا در کتاب سال دانشکده پزشکی او در ۳۵ سال پیش، عکسی منتشر شده که جنجالی شده است. یک نفر به شکل سیاه پوست خود را آرایش کرده و دیگری در لباس گروه نژادپرست «کو کلاکس کلان» که به برتری سفیدپوستان اعتقاد دارد.

پیشتر، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به انتشار عکسی که بسیاری آن را نژاد پرستانه می دانند، گفت فرماندار ویرجینیا قابل بخشش نیست.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۱۳ بهمن در پیامی در توئیتر و با اشاره به فرماندار دموکرات ایالت ویرجینیا گفت: «رالف نورتام گفته من هیچ‌یک از افراد در این تصویر نیستم. آن هم ۲۴ ساعت پس از این که از بابت حضور در آن‌ عکس، پوزش خواسته بود.»

پنجشنبه شب رسانه‌های آمریکا واکنش آقای نورتام را منتشر کردند که بابت این عکس عذرخواهی کرده است. او نوشت که اقدامش در پوشیدن لباس گروه «کو کلاکس کلان»، «به روشنی توهین آمیز و نژادپرستانه است» و بابت آن عذرخواهی کرد.

با این حال یک روز بعد آقای نورتام مدعی شد هیچ کدام از دو نفر او نیستند اما مسئولیت انتشار عکس در صفحه اش را می پذیرد.

در سمت راست صفحه آقای نورتام در کتاب سال دانشکده، عکسی از او در لباس «کو کلاکس کلان» منتشر شده بود.
در سمت راست صفحه آقای نورتام در کتاب سال دانشکده، عکسی از او در لباس «کو کلاکس کلان» منتشر شده بود.

نورتام که پزشک است و در ارتش خدمت کرده، سیاستمدار خوشنامی محسوب می شود اما اکنون با احتمال استعفاء روبرو است.

تاکنون دو سناتور دموکرات ایالت ویرجینیا، رهبر دموکرات ها در سنای ایالتی ویرجینا خواستار کناره گیری نورتام شده اند. قانون ویرجینیا درباره استیضاح نیاز به اقدام مجرمانه دارد و برای همین برخی معتقدند امکان استیضاح نورتام وجود ندارد اما فشار سیاسی بر او زیاد است.

معترضان در شهر ریچمون مرکز ایالت ویرجینیا که دفتر فرماندار در این شهر قرار دارد.
معترضان در شهر ریچمون مرکز ایالت ویرجینیا که دفتر فرماندار در این شهر قرار دارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، اگر آقای نورتام از سمت خود کناره گیری کند، معاون او «جاستین فایرفاکس»، تا پایان دوره چهارساله او فرماندار خواهد شد. آقای فایرفاکس از آمریکایی‌های آفریقایی تبار است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG