لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

مایک پمپئو روابط آمریکا با بلاروس، قزاقستان و ازبکستان را قوی‌تر از گذشته توصیف کرد


وزیر خارجه آمریکا پس از سفر به بلاروس، قزاقستان و ازبکستان، این سفر را موجب قوی تر شدن شراکت این کشورها با ایالات متحده دانست.

مایک پمپئو دوشنبه شب ۱۴ بهمن به وقت واشنگتن در پیامی در توئیتر نوشت: «در بلاروس، قزاقستان و ازبکستان بر اهمیت صلح، امنیت و کامیابی برای ملت هایمان تاکید کردم. می‌توانم با اطمینان بگویم که امروز شراکتمان قوی‌تر از پیش از این سفر است.»

وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۱۲ بهمن در سفر به بلاروس گفت که ایالات متحده تمایل و توانایی آن را دارد که ۱۰۰ درصد نیاز بلاروس به نفت و گاز طبیعی را فراهم کند.

آقای پمپئو سپس به قزاقستان سفر کرد و در دیدار با مختار تیلوبردی، وزیر خارجه قزاقستان، در رابطه با سرکوب بیش از یک میلیون اقلیت مسلمان اویغور از سوی پکن سخن گفت. او همچنین سرمایه‌گذاری‌های چین در کشورها را موجب لطمه زدن به حاکمیت ملی آن کشورها دانست و از قزاقستان به خاطر تحویل گرفتن شبه‌نظامیان داعشی از عراق و سوریه سپاسگزاری کرد.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه با عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه ازبکستان دیدار کرد. او محور این گفت‌وگو را اهداف مشترک در حال توسعه دو کشور، حمایت ازبکستان از صلح افغانستان و افزایش همکاری در آسیای میانه عنوان کرد.

آقای پمپئو در پایتخت ازبکستان در نشست وزرای خارجه 5c+1 (وزرای پنج کشور آسیای میانه و آمریکا) شرکت کرد و در آنجا بر اهمیت هماهنگی قوی و سرعت بخشیدن به روند پیشرفت و کامیابی پایدار تاکید کرد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG