لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۹

دادن اطمینان دوباره به اروپادر پی رفتار تهاجمی روسیه نسبت به همسایگانش، بویژه اوکراین، مولدای و گرجستان، باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، طرح اطمینان دوباره به اروپایی ها را اعلام کرد که در آن بیش از یک میلیارد دلار برای حمایت و آموزش های لازم به جهت تقویت امنیت متحدان و شرکای ناتو تعهد می کند.

پرزیدنت اوباما در نشست خبری مشترکی با برانیسلاو کوموروفسکی رئیس جمهوری لهستان در ورشو گفت، هدف طرح این است که بر آمادگی های دفاعی ناتو افزوده شود.

افزون بر این، اعتبارات طرح برای تقویت ظرفیت و توانایی های همپیمانان در ناتو، از جمله گرجستان، مولداوی و اوکراین بکار خواهد رفت تا بهتر بتوانند در کنار ناتو کار کنند و نیز امکانات دفاعی بیشتری برای خود فراهم آورند. این طرح همچنین توانایی نیروهای آمریکا را برای رساندن فوری کمک به متحدان ناتو افزایش خواهد داد. این کار احتمالا با مستقر کردن تجهیزات آمریکایی، بهبود تاسیسات و ساختارهای زیر بنایی در اروپا، و نیز اعزام شمار بیشتری از نیروهای دریایی به دریای سیاه و دریای بالتیک انجام خواهد گرفت.

آقای اوباما گفته است «ما تعداد پرسنل آمریکایی – واحدهای ارتش و نیروی هوایی – را افزایش خواهیم داد، و آنها را در کشورهای مرکزی و شرقی اروپا جابجا خواهیم کرد. و بر مشارکت های خود با دوستانی مانند اوکراین، مولدوا و گرجستان، در حالی که توانایی های دفاعی خود را تقویت می کنند، خواهیم افزود.

ایالات متحده آمریکا در کنار متحدان اروپایی خود خواهد ایستاد و به دفاع از متحدان خود کاملا پایبند است. آمریکا آنچه در منطقه جریان دارد را یک مسابقه بدون برد و باخت تلقی نمی کند. ایالات متحده و ناتو به جستجوی رابطه ای سازنده همراه با همکاری با روسیه متعهد هستند. اما این رابطه باید بر تعهد مشترک به اصول اساسی در چارچوب امنیت اروپا استوار باشد.

به گفته پرزیدنت اوباما «واقعیت این است که روسیه کشوری است مهم، با منابع عظیم، سرزمینی گسترده، و مردمی بسیار فرهیخته و هوشمند که حق دارند نقشی مهم در صحنه جهانی و در منطقه ایفا کنند. اما آنچه ما از تاریخ آموخته ایم، و هیچکس بهتر از لهستانی ها آن را درک نمی کند، این است که اصول اساسی تمامیت ارضی و حاکمیت و آزادی، توانایی مردم برای تصمیم گیری در باره آینده کشورشان، شالوده صلح و امنیتی است که ما طی چند دهه گذشته در اروپا دیده ایم.»
XS
SM
MD
LG