لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۹

آمریکا برای یک دوره دیگر به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شد


ايالات متحده آمريکا برای يک دوره سه ساله ديگر به عنوان يکی از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد انتخاب شد. جمهوری اسلامی ايران از اعضای سازمان ملل خواسته بود با عضويت آمريکا در شورای حقوق بشر اين سازمان مخالفت شود.

در انتخابات روز دوشنبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ۱۳۱ کشور به عضويت ايالات متحده در اين شورا رای مثبت دادند. در اين انتخابات ايالات متحده با چهار کشور اروپايی بر سر تصاحب سه کرسی شورای حقوق بشر که متعلق به گروه کشورهای غربی است، رقابت می کرد. آلمان و ايرلند دو کشور غربی ديگر بودند که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که ۱۹۳ عضو دارد، رای آوردند و برای عضويت در اين شورا انتخاب شدند، اما يونان و سوئد در این انتخابات موفق نبودند.

سوزان رايس، سفير ايالات متحده در سازمان ملل متحد در واکنش به نتيجه انتخابات روز دوشنبه گفت، کشورش از اين که بار دوم برای يک دوره عضويت سه ساله انتخاب شده، خوشحال است. رايس افزود: مفتخرم که بگويم امروز رهبری دولت اوباما در شورای حقوق بشر به نتايجی عينی منجر شده است. رای امروز ثابت می کند که رهبری فعال ايالات متحده در شورای حقوق بشر و کل نظام سازمان ملل متحد همچنان به سود مردم آمريکا و ديگر نقاط جهان تمام می شود.

انتخاب ايالات متحده برای عضويت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در حالی صورت مي‌گيرد که دولت ايران از اعضای سازمان ملل خواسته بود با عضويت آمريکا در اين شورا به دليل نقض حقوق بشر مخالفت کنند. رامين مهمانپرست آمريکا را به «نقض حقوق بشر» متهم کرده و خواهان مخالفت با عضويت اين کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل شده است.

در همين حال اين شورا سال گذشته احمد شهيد را به عنوان گزارشگر ويژه برای بررسی وضعيت حقوق بشر در ايران معرفی کرد و اين گزارشگر در سومين گزارش خود تاکيد کرده که نقض مداوم و گسترده حقوق بشر در ايران همچنان ادامه دارد. تهران همچنين به احمد شهيد اجازه ديدار از ايران را نداده است.

در اين انتخابات کشورهای آفريقايی، آسيايی، اروپای شرقی و آمريکای لاتين نامزدهای خود را برای کسب ۱۸ کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که متشکل از ۴۷ عضو است، معرفی کردند. بر اين اساس در حوزه آفريقا، کشورهای سيرالئون، ساحل‌عاج، گابون، اتيوپی و کنيا؛ در حوزه آسيا کشورهای ژاپن، قزاقستان، پاکستان، کره جنوبی و امارات متحده عربی؛ در حوزه آمريکای لاتين و دريای کارائيب کشورهای آرژانتين، برزيل و ونزوئلا و در حوزه اروپای شرقی نيز دو کشور استونی و مونته‌نگرو برای يک دوره سه ساله به عضويت شورای حقوق بشر سازمان ملل درآمدند.
XS
SM
MD
LG