لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۰

نرخ بیکاری در آمریکا به پائین‌ترین سطح در ۷ سال گذشته رسید


اقتصاد آمریکا همچنان با ثبات به رشد فزاینده خود ادامه می‌دهد و با ایجاد ۱۷۳ هزار شغل جدید در ماه گذشته میلادی، نرخ بیکاری را به پائین ترین سطح خود در ۷ سال و نیم گذشته رسانده است.

وزارت کار ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که اقتصاد آمریکا در ماه گذشته، غیر از بخش کشاورزی، ۱۷۳ هزار شغل جدید ایجاد کرده است که کمتر از ۲۲۰ هزار شغلی بود که اقتصاددانان در نظرسنجی خبرگزاری رویترز پیش بینی کرده بودند.

همچنین بر اساس اعلام این وزارتخانه، میزان اشتغال جدید در ماه گذشته، کمترین میزان در ۵ ماه گذشته بوده است.

اگرچه در هفته گذشته بر تعداد کسانی که برای اولین بار تقاضای بیمه بیکاری کرده‌اند افزوده شده، و در ماه گذشته از شتاب رشد بازار مشاغل کاسته شده است، ولی رشد چشم گیر اقتصادی آمریکا و تداوم و ثبات بازار کار توانسته‌اند تا نرخ بیکاری را به ۵ و یک دهم درصد، یعنی پائین ترین سطح خود در ۷ سال و نیم گذشته برسانند.

این در حالی است که در ماه گذشته، میانگین نرخ دستمزدها ۸ سنت بالا رفت و همچنان به رشد دو دهم درصدی خود ادامه داد.

گزارش مشاغل وزارت کار آمریکا یکی از مهم‌ترین خبرهایی است که هیئت مدیره بانک مرکزی ایالات متحده با در نظر گرفتن آن تصمیم می‌گیرند چه وقت و به چه میزان، نرخ اصلی بهره‌های بانکی را افزایش دهند. نرخی که از هنگام بحران‌های مالی سال ۲۰۰۸ تا به حال، به منظور تقویت اقتصادی کشور در پائین ترین سطح خود نگه داشته شده است.

برخی تحلیل‌گران با توجه به کاهش شتاب رشد بازار کار، پیش بینی کرده‌اند که اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی آمریکا، در نشست شانزدهم و هفدهم ماه جاری میلادی خود، تمایلی به افزایش نرخ اصلی بهره‌های بانکی از خود نشان نخواهند داد.

تداوم ایجاد مشاغل جدید و رونق فروش مسکن و خودرو نشان می‌دهد که به رغم تلاطم در بازارهای مالی و کاهش رشد اقتصادی چین، اقتصاد ایالات متحده پس از رشد ۳ و ۷ دهم درصدی در سه ماهه دوم سال جاری، همچنان با نرخ تورمی متعادل، به رشد خود در سال جاری ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG