لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۷

کاهش نرخ بیکاری و کندی روند استخدام


کاهش نرخ بیکاری و کندی روند استخدام
کاهش نرخ بیکاری و کندی روند استخدام

نگاهی گذرا به بازار کار ایالات متحده تصویر ناهمگونی ارائه می دهد. وزارت کار آمریکا اعلام کرده است که ۱۲۰ هزار شغل جدید در ماه مارس به بازار کار افزوده شده است، این رقم به طور قابل توجهی از ماههای قبل کمتر بود. با این وجود برای پایین آوردن نرخ بیکاری به ۲/۸ درصد کافی بود.

شرکتهای آمریکایی در ماه مارس تعداد کمتری کارمند استخدام کردند اما نرخ بیکاری کشور اندکی کمتر از ۲/۸ درصد بود. کارشناسان اقتصادی می گویند که در این ماه تعداد کمتری جویای کار بوده اند.

با وجود کندی نرخ استخدام، پرزیدنت باراک اوباما می گوید رشد کلی بازار کار دلگرم کننده بوده است.

او گفت: «اقتصاد ما طی دو سال گذشته، بیش از ۴ میلیون شغل در بخش خصوصی ایجاد کرده است که فقط در سه ماه گذشته بیش از ۶۰۰ هزار شغل ایجاد شده است. اما برای هر شهروند آمریکایی بسیار روشن است که این مسیر پستی و بلندیهای بسیاری به همراه خواهد داشت و ما باید بیشتر تلاش کنیم.»

رشد بازار کار که کمتر از سطح انتظار بوده است می تواند عاملی برای کاهش اعتماد عمومی باشد. این امر شانس انتخاب مجدد رئیس جمهوری در ماه نوامبر را در معرض خطر قرار می دهد.

میت رامنی، نامزد پیشروی ریاست جمهوری از حزب جمهوری خواه سیاستهای اقتصادی رئیس جمهوری را عامل دلسردی مردم آمریکا برای کاریابی می داند.

اما در بازار کار ویرجینیا شواهد چندانی برای اثبات این مدعا وجود نداشت.

کاتلین اسمیت که کارگزار است، می گوید برای افراد جویای کار فرصتهای شغلی بسیاری موجود است.

اسمیت می گوید: «با وجودی که برخی شرکتها با کاهش بودجه روبرو بوده اند، اما برخی دیگر نیز بودجه خود را توسعه داده اند و ما در بخش تولیدی شاهد چنین روندی هستیم. من همچنین شاهد رشد قابل توجهی در بخشهای مختلف خدماتی بوده ام که واقعاً چشمگیر بوده است.»

تولیدکنندگان در ماه مارس ۳۷ هزار مورد استخدام داشتند و هتلها و رستورانها ۳۹ هزار نفر استخدام کردند. فروشگاهها و مغازه های خرده فروشی بیشترین ضربه را متحمل شدند و ۳۴ هزار شغل را حذف کردند و این در حالی است که شرکتهای بزرگ با کاهش ۸۰۰۰ نیروی کار موقت روبرو بودند.

برخی از مردم دشواریهای اقتصادی را به عنوان یک چالش موقتی می بینند.

پال فاراچی، کارمند بازنشسته نیروی هوایی بیش از یک سال بیکار بوده است. او می گوید از این زمان برای پیشرفت مهارتهای خود استفاده کرده است.

او گفت: «باید بیکاری خود را همچون یک سرعت گیر در زندگی ببینیم و نه یک حفره عمیق و باید اهداف خود را با جدیت دنبال کنیم. به یاد داشته باشیم که یک فرد منحصر به فرد هستیم و می توانیم خدمات ارائه کنیم.»

با این وجود، ورود به بازار کار کماکان برای بسیاری دشوار است. با وجود افت دو درصدی رشد بازار کار از زمان رکود اقتصادی تاکنون، نرخ بیکاری در کشور هنوز سه سال است که روی ۸ درصد ثابت مانده است. از سال ۱۹۴۸ تاکنون که دولت نرخ بیکاری را ثبت کرده، این طولانی ترین زمانی است که نرخ بیکاری کشور بالا مانده است.

XS
SM
MD
LG