لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

دیدگاه| زمان آن است که بپذیریم همه کشورها نمی خواهند دوست باشند


یادداشتی در روزنامه نیویورک پست از نادیا شدلو، معاون پیشین امور استراتژی در شورای امنیت ملی دولت ترامپ

رهبران جهان از این هفته برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گردهم می آیند. این مجمع متشکل از جمعیتی متنوع از متحدان و شرکا و همچنین دشمنان و رقبا است.

آن چه بسیاری در آن اشتراک نظر دارند، عدم درک نگاه دولت ترامپ به جهان است.

دولت ترامپ به جهان به مثابه جامعه ای از کشورها با ارزش ها و هنجارهای جهانشمول نگاه نمی کند، بلکه آن را میدانی می بیند که در آن کشورهای مستقل برای پیگیری منافع ملی شان راه اتحاد یا برخورد را در پیش می گیرند. این پدیده ای تازه نیست. در منشور سازمان ملل متحد قید شده است که مبنای آن سازمان برابری حق حاکمیت کشورهای عضو است.

با این وجود، در طول دهه ها، حاکمیت ملی تحت الشعاع آرمان همکاری جهانی قرار گرفته است. جهانی شدن هم به وعده هایش در بسیاری از حوزه ها عمل نکرده است و موجب وخامت نابرابری شده، در تشدید بحران مهاجرت در سراسر غرب نقش داشته و قادر به معتدل کردن رفتار کشورهایی مانند ایران نبوده است.

استراتژی این دولت با تشخیص این واقعیت شروع می شود که جهان مکانی پر از رقابت است و ایالات متحده و دیگر دموکراسی ها با چالش های اقتصادی، نظامی و سیاسی روبرو هستند که تکنولوژی آن ها را سرعت بخشیده است.

چین و روسیه در کانون این رقابت قرار دارند و جدی ترین تهدید برای امنیت و شیوه زندگی ایالات متحده و کشورهای پایبند به آزادی اقتصادی و سیاسی محسوب می شوند.

از این رو دو حزب آمریکا از تحریم های شدید علیه روسیه و افزایش بودجه دفاعی برای حفظ بازدارندگی نظامی آمریکا حمایت کرده و راه هایی را به منظور بهبود توان شرکت های آمریکایی در سرمایه گذاری خارجی و توسعه نفوذ آمریکا جستجو می کنند.

ضمانتی نیست که توسعه به نظام های آزاد و باز بیانجامد. این رویکرد واقع بینانه شامل همکاری با متحدان و شرکا و حتی دشمنان در پروژه هایی با منافع مشترک است.

آمریکا به دنبال رابطه ارباب و رعیتی نیست بلکه خواهان شرکایی قوی و قابل است. ما نباید ارزش های خودمان را بر دیگر جوامع تحمیل کنیم. ترویج آزادی با زور به دور از ارزش های لیبرال و محتوم به شکست است. آمریکا با استفاده از طیفی از ابزارهای اقتصادی و سیاسی می تواند سرعت بخش تحولات مثبت در مناطق کلیدی باشد.

اعضای مجمع عمومی که ارزش ها و منافع مشترکی با آمریکا دارند می توانند در جهت تقویت و رشد یک جامعه آزاد و باز همکاری کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG