لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۸

ارجحیت های آمریکا در اجلاس مجمع عمومی


دین پیتمن، معاون وزارت امورخارجه آمریکا درسازمان های بین المللی می گوید «چالش های جهانی امروز، سرمایه گذاری قاطع و پویا دردیپلماسی چند جانبه را ایجاب می کند.»
در محتوای این سرمایه گذاری، باراک اوباما رئیس جمهوری و دولت او درجریان شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد درنیویورک، بر ۳ هدف گسترده تمرکز خواهند کرد.
پیتمن گفت: «آنچه ما برآن تمرکز خواهیم داشت این خواهد بود که چگونه می توانیم صلح را تقویت کنیم، توسعه بادوام را پیش ببریم و چگونه می توانیم کارآیی و تاثیر سازمان ملل متحد را مسلم سازیم.»
مناقشه جاری در سوریه نکته بحث عمده ای خواهد بود، درحالی که آمریکا و روسیه و کشورهای دیگربه کوشش برای پرداختن به تهدید ناشی ازسلاح های شیمیایی سوریه ادامه می دهند. پیتمن یادآور شد سازمان ملل متحد با حمایت آمریکا نقشی مهم درکوشش برای رساندن کمک های انسانی به میلیون ها سوری جنگزده بازی کرده است.
بحث های مشخص ومتمرکزی نیز درباره بهبود ظرفیت سازمان ملل متحد برای پیش بینی قساوت های انبوه ونسل کشی، جلوگیری و پاسخ به آنها صورت خواهد گرفت.
حقوق بشر و قدرت بخشیدن به زنان همچنان در کانون تلاش های آمریکا در مجمع عمومی قرارخواهد داشت. به ویژه، آمریکا بر آزادی های اساسی، از جمله تجمع، بیان و تشکیل انجمن، هم در اینترنت وهم درفضای عمومی، متمرکزباقی خواهد ماند.
پیشبرد نوآوری و کارآیی درکوشش های صلحبانی سازمان ملل متحد در سراسر جهان، تقویت همکاری ضد تروریستی چند جانبه ، اجرای پیمان ممنوعیت گسترش سلاح های اتمی، و تشویق صلح اعراب و اسرائیل، از جمله دیگر ارجحیت های آمریکا در سازمان ملل متحد است.
آمریکا همچنین شریکان بین المللی را به کارروی توافقنامه جدید آب و هوا در سال ۲۰۱۵ تشویق خواهد کرد و در انتظار است بحث های معقول ومفیدی درباره پیشرفت اقدامات مرتبط با هدف های توسعه هزاره صورت گیرد.
پیتمن گفت : به نظرمی رسد وقتی ما همکاری کنیم، دورهم جمع شویم و نوعی مقصود مشترک برای برخی ازاین حوزه های مهم مانند فقر، گرسنگی ودیگر مسائل توسعه فراهم آوریم، آنگاه می توانیم موفق شویم.
سرانجام، تمرکز دائمی براصلاحات مدیریتی و دیسیپلین مالی در سازمان ملل متحد، موجب خواهد شد روند پاسخگویی و شفافیت و کنترل هزینه ها تقویت شود.
پیتمن می گوید «ما ازفرصت برای تاکید برمنافع آمریکا وپیشبرد آنها، که دربسیاری موارد منافع جهانی است، کاملا استفاده خواهیم کرد.»
XS
SM
MD
LG