لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۱

کاراکتر «واندر وومن» سفیر افتخاری سازمان ملل شد


لیندا کارتر و گال گادوت در مقر سازمان ملل
لیندا کارتر و گال گادوت در مقر سازمان ملل

سازمان ملل متحد در اقدامی غیر منتظره یک ابرقهرمان زن را بعنوان سفیر افتخاری خود برگزید. در مراسم ویژه ای که در مقر این سازمان در نیویورک برگزار شد، «واندر وومن» که یکی از شخصیت های داستان های مصور دی سی است، بعنوان سفیر افتخاری این نهاد بین المللی در امور زنان معرفی شد.

در این مراسم «لیندا کارتر» و «گال گادوت» دو هنرمندی که نقش« واندر وومن» را در آثار سینمایی بازی کرده اند، حضور داشتند. آنها در گفتگو با رسانه های خبری از انتخاب این شخصیت فانتزی بعنوان سفیر افتخاری سازمان ملل متحد ابراز شادمانی کردند.

«واندر وومن» در سال ۱۹۴۷ خلق شد و یکی از معدود ابرقهرمان های زن داستان های مصور است. ماجراهای او در غالب، کتاب، سریال و فیلم سینمایی منتشر شده و طرفداران زیادی در جهان دارد. «واندر وومن» به جنگ تبهکاران و شخصیت های پلید می رود و حامی و پشتیبان نیازمندان است.

سازمان ملل متحد این شخصیت فانتزی را به دلیل نقشی که در حمایت از حقوق زنان و توانمندسازی دختران داشته برای این مقام برگزید.

لیندا کارتر و گال گادوت در مقر سازمان ملل
لیندا کارتر و گال گادوت در مقر سازمان ملل

مقامات این سازمان باور دارند «واندر وومن» سفیر شایسته ای برای انتقال اهداف آموزشی و پروشی این نهاد بین المللی است، الگوی مناسبی برای زنان و دخترانی که با تبعیض های جنسیتی مبارزه می کنند.

«لیندا کارتر» بازیگر سریال مشهور «واندر وومن» است که در دهه هفتاد میلادی پخش می شد و بیننده های زیادی در کشورهای مختلف از جمله ایران داشت.

«گال گادوت» بازیگر جوان اسرائیلی در فیلم های جدید ابرقهرمان های دی سی نقش «واندر وومن» را بازی می کند.

سال آینده نخستین فیلم سینمایی این ابر قهرمان زن به کارگردانی «پتی جنگینز» روانه بازار می شود.

گال گادوت بازیگر فیلم جدید واندر وومن
گال گادوت بازیگر فیلم جدید واندر وومن

اما انتخاب «واندر وومن» بعنوان سفیر افتخاری سازمان ملل با انتقاداتی هم همراه بود و تعدادی از گروههای فمینیستی و فعالان جنبش های زنان به این گزینش اعتراض کردند.

به باور آنها «واندر وومن» ارائه گر تصویری شهوانی از یک ابرقهرمان است، زنی نیمه عریان که فقط بدن برهنه خود را به نمایش گذاشته و الگوی مناسبی در راه مبارزه با تبعیض های جنسیتی نیست.

در حین برگزاری این مراسم گروهی از کارمندان سازمان ملل متحد با در دست داشتن پلاکاردهای اعتراضی، مخالفت خود را با این انتخاب نشان دادند، به عقیده آنها گزینش این شخصیت فانتزی، توهین آمیز و غیر قابل قبول است.

XS
SM
MD
LG