لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

نگرانی آمریکا از برنامه موشکی ایران


آمریکا عمیقا نگران پرتاب های اخیر موشک های بالیستیک در ایران است. سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز ۱۱ مارس در بیانیه ای آنها را "تحریک کننده و بی ثبات کننده" نامید.

رسانه های ایران گزارش دادند دو روز پیایی پرتاب های آزمایشی در ۸ و ۹ مارس صورت گرفت. پاور یادآور شد "ارتش ایران اخیرا مدعی شد این موشک ها چناح طرح شده اند که تهدیدی مستقیم برای اسرائیل باشند. ما چنین تهدیدهایی را علیه یک عضو دیگر سازمان ملل متحد و یکی از نزدیکترین متحدانمان محکوم می کنیم."

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ایران را ازپرتاب موشک های بالیستیک قادر به حمل اسلحه اتمی و استفاده از فناوری موشکی ممنوع می سازد. خانم پاور گفت آمریکا مساله این "پرتاب های خطرناک" توسط ایران را در شورای امنیت مطرح خواهد ساخت.

در ماه ژانویه، آمریکا تحریم های جدیدی بر اشخاص و شرکت های مرتبط با برنامه موشکی ایران وضع کرد، این اقدام پس از آن صورت گرفت که کارشناسان سازمان ملل متحد تصمیم گرفتند آزمایش موشکی ایران در اکتبر ۲۰۱۵ قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت را نقض کرد.

جاش ارنست سخنگوی کاح سفید اخیرا یادآور شد یک دلیل عمده که آمریکا رهبری مذاکرات و اجرای توافق دیپلماتیک برای بازداشتن ایران از کسب تسلیحات اتمی را بر عهده گرفت این آگاهی بود که ایران فعالانه سعی دارد توانایی موشکی بالیستیک خود را تقویت کند.

ارنست گفت جلوگیری از قادر شدن ایران به اتمی ساختن موشک ها، برای امنیت ملی آمریکا و متحدان و شریکان ما در منطقه مهم است.

سامانتا پاور تایید کرد پرتاب های اخیر موشک توسط ایران "بر نیاز به کار با شریکان در سراسر جهان برای محدود ساختن برنامه موشکی ایران تاکید می کند. بنابراین، ما به پافشاری بر اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ ، که مشخصا حمایت طرف ثالث از برنامه موشکی بالیستیک ایران را ممنوع می سازد ادامه خواهیم داد، در همین حال دادن پاسخی مناسب را نیز بررسی می کنیم."

XS
SM
MD
LG