لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

یادداشتی از نیکی هیلی | حقایق ناخوشایند سازمان ملل متحد درباره ایران


یادداشتی در وبسایت روزنامه نیویورک تایمز از نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد اخیرا گزارشی حاوی اخباری را منتشر کرد که خیلی ها نمی خواهند به آن گوش بدهند.

یک گروه کارشناسی سازمان ملل متحد نتیجه گرفت که ایران قطعنامه سازمان ملل متحد درباره ممنوعیت فروش تسلیحات از سوی آن کشور را نقض کرده است؛ خصوصا موشک هایی که شورشیان حوثی در یمن به داخل خاک عربستان سعودی پرتاب کردند ساخت ایران بود.

ملاها در ایران نمی خواهند این خبر را بشنوند، زیرا این خبر ثابت می کند ایران ناقض موافقتنامه بین المللی مربوط به خودش است. مدافعان سرسخت توافق هسته ای ایران هم نمی خواهند این گزارش را بشنوند، زیرا باز ثابت می کند رژیم ایران قابل اعتماد نیست.

بعضی از اعضای سازمان ملل متحد هم حاضر نیستند به آن گوش بدهند زیرا بیش از پیش ثابت می کند ایران قطعنامه شورای امنیت را به چالش کشیده و سازمان ملل برای انجام کاری تحت فشار قرار خواهد کرد.

جهان بیش از این نمی تواند نسبت به نقش ایران در دامن زدن به بی ثباتی در خاورمیانه خود را به ندانستن و شک و تردید بزند. اذعان به منشاء ایرانی موشک فرود آمده بر عربستان سعودی آن طور که عده ای اتهام می زنند زمینه چینی برای جنگ نیست. اتفاقا این پیش نیازی ضروری برای پرهیز از جنگ است.

ما امروز، مجهز به شواهد، فرصت مهار رفتار ایران و درخواست پایبندی اش به موافقتنامه های بین المللی را داریم که هدف از آن دوری از مناقشه است. اما اگر اقدامی صورت نگیرد، زمانی نه چندان دور وقتی سعودی های غیر نظامی بی گناه با تسلیحات ایران کشته شوند، فرصت صلح از دست خواهد رفت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG