لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

روز حقوق بشر ۲۰۱۵


روز دهم دسامبر ۱۹۴۸، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در حالی که هنوز از جنایت های دهشتناکی که در جریان جنگ جهانی دوم علیه مردم غیر نظامی صورت گرفت به خود نیامده بود، اعلامیه جهانی حقوق بشر را تصویب کرد. در آن زمان، یکی از طراحان اصلی اعلامیه؛، النور روزولت، بانوی اول سابق و عضو هیات آمریکا در سازمان ملل متحد نوشت: «ما پی برده ایم که شرایط جهان معاصر ما ایجاب می کند حفاظت های ویژه ای که یک فرد، اگر بخواهد احساس امنیت و کرامت کند، داشته باشد، فراهم آید.»

از ۱۹۵۰، سازمان ملل متحد ۱۰ دسامبر را به عنوان روز حقوق بشر جشن گرفته است. با این حال، این روز بیشتر به دلیل برگزاری مراسم اهدای جایزه صلح نوبل در اوسلو، پایتخت نروژ، مشهور است؛ رویدادهای فرهنگی و برپایی نمایشگاه هایی که بر مقوله های حقوق بشری در سراسر جهان متمرکز است.

روز حقوق بشر امسال، با آغاز پیکاری یک ساله جهت برجسته ساختن و بررسی پنجاهمین سالگرد دو سند مهم حقوق بشر مصادف است: میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی. هر دو سند در ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ به تصویب مجمع عمومی رسید.

علیرغم کوشش های خستگی ناپذیر و موفقیت های چشمگیر نهادهای ملی و بین المللی، سازمان های غیردولتی، و فعالان در سراسر جهان، هنوز باید کارهای بیشتری انجام شود.

در این روز حقوق بشر، بیائید تصمیم بگیریم به عنوان یک جامعه واحد ملت های هم اندیش، با هم کار کنیم تا به این بدرفتاری ها و سوء استفاده ها پایان دهیم و مسئولان را وادار سازیم حساب پس بدهند.

سرانجام، هدف ما این است که رعایت ۱۰ دسامبر را به روزی نه فقط جهت برجسته ساختن موارد نقض حقوق بشر در سراسر جهان، بلکه بزرگداشت تحقق کامل و بدون مانع حقوق بشر برای تمام بشریت، در هر کجا، تبدیل کنیم.

XS
SM
MD
LG