لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۰

جلوگیری از مناقشه


سازمان ملل متحد در پی دو جنگ جهانی ویرانگر تاسیس شد، با این هدف که نسل های آینده را از بلای چنین مناقشه ای نجات دهد.

کریستوفر کلین، مشاور سیاسی هیات ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد در جلسه ای که برای بحث در باره راه های جلوگیری از مناقشه در شهر نیویورک ترتیب داده شده بود گفت: «سازمان ملل متحد همچنان یک نقطه کانونی برای حفظ صلح و امنیت بین المللی است. با این حال، ما با جهانی که با بحران و مناقشه درگیر است روبرو هستیم.»

درگیری بازیگران بسیار مسلح غیردولتی درمناقشات پیچیده امروز، برخی با ایدئولوژی های افراطی، رو به افرایش است. آنها نبردها را به مرزها می کشانند، به قاچاق کالاهای غیر قانونی می پردازند، دولت ها را ضعیف می کنند، و به بی ثباتی در تمام مناطق دامن می زنند.

کلین گفت «جامعه بین المللی هنگام تاسیس سازمان ملل متحد تصویر کاملی از چنین مناقشه هایی نداشت. با این حال، سیستم سازمان ملل ابزار هوشمند تر و مناسب تری برای پاسخ به نشانه های هشدار دهنده مناقشه و بی ثباتی فراهم آورده است.»

آمریکا بر کوشش های اداره امور سیاسی سازمان ملل متحد برای نظارت بر تحولات سیاسی در سراسر جهان، تجزیه و تحلیل آن ها و آگاه ساختن شورای امنیت سازمان ملل متحد از شکل گیری بحران ها ارج می نهد. همچنین از ایجاد تیم کارشناسان میانجیگری، که نقشی مهم در حل صلحجویانه اختلافات در چندین حوزه بازی کرده است، استقبال می کند.

در همین حال، ده ها فرستاده ویژه سازمان ملل متحد، هیات های سیاسی، میانجیگران ، و دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد بی وقفه تلاش می کنند اختلاقات سیاسی را بر طرف سازند.

کریستوفر کلین گفت «زمینه مشترکی برای ماموریت های موفقیت آمیز وجود دارد: به رهبری معقول و معتبر، میانجی های نیرومند، توانایی نظارت و گزارش در مورد عوامل بالقوه و نقاط اصلی مناقشه نیاز است.»

او گفت «نقض جدی حقوق بشر، از جمله خشونت جنسی، می تواند نخستین نشانه مناقشه فوری، و نیز پیامدهای آن باشد.»

آمریکا از قطعنامه سازمان ملل متحد در مورد جلوگیری از مناقشه حمایت می کند.

کلین در پایان سخنانش گفت «ما مسئولیتی مشترک داریم که تمام قدرت خود را جهت دنبال کردن راه حل های قابل دوام برای اختلافات و جلوگیری از خشونت و خونریزی بکار بگیریم. و این در حقیقت دلیلی است که ایجاد شورای امنیت را موجب شد.»

XS
SM
MD
LG