لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۰

کمک اضافی به اوکراینباراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و پترو پوروشنکو رئیس جمهوری جدید اوکراین در دیدار اخیر خود در باره اهمیت ریشه کن کردن فساد، افزایش شفافیت و به وجود آوردن مدل های جدید رشد اقتصادی بحث کردند. آنها همچنین در مورد مسلم ساختن تبدیل اوکراین به اقتصادی که از نظر مصرف انرژی باصرفه تر باشد، در همین حال با وابستگی کمتر به منابع روسیه، به تبادل نظر پرداختند.

برای حمایت از کوشش های دولت اوکراین، آمریکا یک کمک ۴۸ میلیون دلاری اضافی را اعلام کرد، که پس از تصویب کنگره به تلاش های اوکراین جهت اجرای اصلاحات مورد نیاز برای انجام تعهداتش به بانک جهانی و صندوق بین المللی پول و قرار دادن کشور در مسیر رشد اقتصادی ، کمک خواهد کرد. همچنین کیف را در اصلاحات قانون اساسی، تمرکز زدایی ، و اقداماتی برای افزایش اعتماد بویژه در شرق و جنوب کشور یاری خواهد داد. کمک آمریکا سرویس گارد مرزی، کوشش های دولت، جامعه مدنی و بخش خصوصی را برای مبارزه با فساد تقویت خواهد کرد. و سرانجام، اوکراین را قادر خواهد ساخت تا تجارت خود را متنوع کند و امنیت انرژی را تقویت کند.

در اجلاس اخیر گروه هفت کشور صنعتی، اعضا موافقت کردند به اوکراین در کاهش خطرهای انرژی با متنوع کردن منابع کمک کنند. گروه هفت همچنین به کشورهای اروپای مرکزی و شرقی برای تقویت امنیت انرژی کمک خواهد کرد.

همانند بسیاری از مردم اوکراین، آقای پوروشنکوو می خواهد مناسباتی نزدیک تر با اروپا و آمریکا داشته باشد، اما همچنین می داند اوکراین از رابطه سازنده با روسیه سود خواهد برد. آقای اوباما گفت به این دلیل است که روسیه باید از فرصت استفاده کند و تشخیص دهد که پونروشنکوو رهبر برگزیده اوکراین است و با دولت کیف از در تعامل در آید.

رئیس جمهوری آمریکا گفت روسیه با توجه به نفوذی که برستیزه گران در اوکراین دارد، مسئول است آنها را متقاعد سازد به خشونت پایان دهند، اسلحه بر زمین بگذارند و با دولت وارد گفتگو شوند. از سوی دیگر اگر تحریکات روسیه ادامه پیدا کند، کشورهای گروه هفت آماده هستند هزینه های بیشتری بر آن وضع کنند.

آمریکا متعهد است به حمایت از اصلاحات دمکراتیک، توسعه اقتصادی، و حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین ادامه دهد.
XS
SM
MD
LG