لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۶

امریکا خشونت در کیف را محکوم می کند


ایالات متحده آمریکا افزایش خشونت در خیابان های کیف، پایتخت اوکراین را به شدت محکوم می کند. در آنجا خشونت از آغاز اعتراضات انبوه در دو ماه پیش، علیه تصمیم ناگهانی ویکتور یانوکوویچ به خودداری از امضای توافقنامه ای با اتحادیه اروپا، به تلفاتی، از جمله مرگ معترضین در تیراندازی منجر شده است. آمریکا تمام طرف ها را به مهار فوری تنش و خودداری از خشونت فرا می خواند.
افزایش تنش، پیامد مستقیم خودداری دولت اوکراین از گفت و شنود واقعی با اپوزیسیون و نیز تصویب یک قانون غیر دمکراتیک است که اعتراض صلحجویانه را جرم می شناسد و جامعه مدنی و مخالفان سیاسی را از حفاظت های دمکراتیک اصلی بر اساس قانون محروم می سازد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا یادآور شد اقدامات تهاجمی اعضای گروه راست افراطی پراوی سکتور، که به آشوب در خیابان ها دامن می زنند و کوشش های معترضین صلحجو را تضعیف می کنند نیز قابل قبول نیست. وی افزود آمریکا همچنین از خشونت گروه های غیر رسمی معروف به تیتوشکی متاسف است.
ایالات متحده آمریکا حملات هدفمند علیه روزنامه نگاران و معترضین صلحجو، از جمله بازداشت ها، را نیز محکوم می کند. جنبش میدان، که نام خود را از میدانی در کیف می گیرد، بر روحیه عدم خشونت که آمریکا از آن پشتیبانی می کند استوار است.
سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید از دولت اوکراین خواست گام هایی را که نشان دهنده راهی بهتر جهت پیشرفت برای اوکراین است بردارد، از جمله قانون ضد دمکراتیکی را که اخیرا تصویب شد فسخ کند، پلیس ضد شورش را از مرکز کیف بیرون ببرد، و گفت و شنودی معقول با اپوزیسیون را آغاز کند. ایالات متحده هم اینک ویزاهای افراد مرتبط با خشونت را فسخ کرده و به بررسی گام های اضافی، از جمله وضع تحریم ، در پاسخ به استفاده از خشونت ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG