لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۷

پیشرفت در اوکراین


انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در ۲۵ ماه می، که پترو پوروشنکو پیروز آن شد، بر تعهد کشور به روند دمکراتیک بار دیگر تاکید می گذارد.

رزماری دی کارلو، قائم مقام نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد، گفت هدف اعلام شده رئیس جمهوری منتخب برای ارجحیت دادن به آشتی ملی، دلگرم کننده است.

در این رابطه، ایالات متحده از قصد دولت اوکراین به ادامه تشکیل میزگردهای وحدت ملی ، که اجازه داده است اوکراینی ها از تمام مناطق دور هم جمع شوند و در باره نقطه نظرهای سیاسی متفاوت خود بحث کنند، استقبال می کند. آمریکا همچنین خوشنودی خود را از اقدام اخیر پارلمان اوکراین در تصویب یادداشت تفاهم و صلح که از تمام شهروندان می خواهد از اقدامات افراطی دست بردارند، یک اوکراین دموکرات، حاکم و متحد را بسازند و از آن حفاظت کنند، ابراز می دارد.

آمادگی رئیس جمهوری منتخب جهت تمرکز زدایی بیشتر، دنبال کردن اصلاحات قانونی در پی انتخابات، و مشارکت در گفت وگو با روسیه نیز دلگرم کننده است. ایالات متحده آمریکا روسیه را ترغیب می کند به تعهدات خود برای برسمیت شناختن نتایج انتخابات اوکراین پایبند بماند و تعامل با رئیس جمهوری منتخب را برای حل بحران آغاز کند.

علیرغم پیشرفتی که با برگزاری انتخابات صورت گرفته ، آمریکا عمیقا نگران افزایش خشونت ها در دونتسک و لوهانسک است، از جمله گزارش هایی که حاکی است جدایی طلبان، به بزهکاری در بخش هایی از شرق اوکراین ادامه می دهند. آمریکا می پذیرد که دولت اوکراین باید قانون و نظم را در کشور برقرار کند و از جدایی طلبان می خواهد سلاح هایشان را زمین بگذارند و به خشونت خاتمه دهند. روسیه می تواند و باید برای متوقف ساختن اقدامات تحریک کننده عمل کند.

ایالات متحده به همکاری با اوکراین و شرکای دیگری که خواهان کاهش تنش ها و حل مسالمت آمیز بحران هستند و به تمامیت ارضی اوکراین احترام می گذارند، متعهد است؛ و به حمایت از آرمان های مردم اوکراین برای کشوری مستقل، متحد و کامیاب، از جمله منطقه کریمه، با پیوندهای نیرومند با شرق و غرب ادامه می دهد.
XS
SM
MD
LG