لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۸

فرصتی برای کاهش تنش دراوکراین


جان کری وزیر خارجه آمریکا (چپ) و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه
جان کری وزیر خارجه آمریکا (چپ) و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه
پس از نشستی که برای بررسی بحران اوکراین، در پی اقدام روسیه در الحاق شبه جزیره کریمه و استقرار ده ها هزار سرباز در مرز شرقی اوکراین و نیز حمایت آن کشور از معترضان مخالفت دولت در چندین شهر اوکراین، در شهر ژنو سوئیس برگزار شد، نمایندگان روسیه، اوکراین، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا به یک توافق مقدماتی برای کاستن از تنش ها دست یافتند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترکی با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گام های قاطعی که طرف ها موافقت کردند برای آرام کردن اوضاع و برقراری امنیت برای تمام اوکرائینی ها بردارند را تشریح کرد.

یکی از آن گام ها این است که تمام طرف ها باید از هر گونه خشونت، ارعاب یا اقدامات تحریک کننده پرهیز کنند. اضافه بر آن، تمام شرکت کنندگان همه شکل های «افراط گرایی، نژاد پرستی و ناشکیبایی مذهبی» را به شدت محکوم کردند.

گام دیگر در این توافق ایجاب می کند تمام گروه های مسلح غیر قانونی خلع سلاح شوند و تمام ساختمان هایی که به طور غیر قانونی اشغال شده اند، به مالکان قانونی آنها باز گردانده شود.

گام سوم، به تمام کسانی که ساختمان ها و دیگر مکان های عمومی را ترک کنند و سلاح های خود را تحویل دهند، به استثنای مرتکبین جرائم سنگین، بخشودگی داده خواهد شد.

طرف ها همچنین موافقت کردند هیات نظارت ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا باید در کمک به مقام های اوکراین و جوامع محلی در اجرای اقدامات تنش زدا نقشی اصلی ایفا کند. آمریکا، اتحادیه اروپا و روسیه خود را به حمایت از این ماموریت، از جمله تامین امنیت ناظران، متعهد می سازند.

جان کری یادآور شد در آن جلسه نماینده اوکراین،وزیر امور خارجه آن کشور، دیگران را از روند اصلاح قانون اساسی که در کشور جریان دارد آگاه کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا این توافق را گامی مثبت خواند، اما تاکید کرد لازم است بی درنگ به اجرا درآید و افزود او برای سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روشن کرد اگر پیشرفت فوری در اجرای توافق صورت نگیرد، هزینه های بیشتری به شکل تحریم های اضافی بر روسیه وضع خواهد شد.

کری گفت «دولت اوکراین در برابر چالش ها و فشار های سنگین، شکیبایی و برداری فوق العاده ای نشان داده است، و مردم اوکراین اینک حق دارند آینده خود را انتخاب کنند. جامعه بین المللی در کنار آنها، در حالی که مسیری دشوار به سوی دموکراسی، کامیابی و صلح را می پیمایند، قاطعانه ایستاده است.»
XS
SM
MD
LG