لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

وزیر امور خارجه آمریکا به اوکراین و آلمان می رود


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در این هفته به اوکراین و آلمان سفر می کند و قصد دارد در باره مسائلی از جمله آنچه آمریکا و متحدانش آنرا تهاحم روسیه در اوکراین می نامند، با مقامات دو کشور گفت و گو کند . همچنین انتظار می رود او این موضوع را در دیدار با وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه نشست امنیتی در مونیخ در میان بگذارد.

سفر کری در حالی صورت می گیرد که تشدید جنگ بین نیروهای اوکراین و شورشیان طرفدار روسیه موجب شده است روسیه بار دیگر به عدم پایبندی به تعهدات خود در توافقنامه آتش بس مینسک ، که در سپتامبر گذشته امضا شد، متهم شود.

آقای کری در دیدار اخیر با همتای سوئدی خود از افزایش خشونت در شرق اوکراین ابراز نگرانی کرد و گفت لازم است حمایت مستقیم روسیه از جدایی طلبان متوقف شود.

با این حال، استیون پایفر، تحلیلگر سیاسی و سفیر سابق آمریکا در اوکراین، به صدای آمریکا گفت افزایش خشونت جدائی طلبان می تواند نشانه ای بر این باشد که مسکو آماده نیست کوتاه بیابد و مواد توافقنامه را رعایت کند.

وزیر امور خارجه آمریکا قرار است روز پنجشنبه در کیف باپترو پروشنکوو رئیس جمهوری و سایر مقام های بلند پایه اوکراین درباره خشونت های جاری در آن کشور گفت و گو کند.

او سپس برای شرکت در پنجاه و یکمین کنفرانس امنیتی مونیخ، که از ششم تا هشتم ماه فوریه ، ۱۹-۱۷ بهمن -برگزار می شود، راهی آلمان خواهد شد. به گفته جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، آقای کری در مونیخ با سرگئی لاوروف همتای روسی اش گفتگو خواهد کرد.

همچنین خبرگزاری اسوشیتد پرس به نقل از مقام های آمریکایی می گوید آقای کری در مونیخ، با محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، ملاقات می کند. ظریف پیشتر گفته بود در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با وزرای خارجه آمریکا و روسیه دیدار خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG