لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۱

انتخابات موفقیت آمیز در اوکرایندر انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین میلیون ها نفر شرکت کردند و با اکثریتی مطلق، پترو پوروشنکو را برگزیدند. او در سخنانی پس از پیروزی گفت نخستین روزهای زمامداری اش بر پایان دادن به جنگ، هرج و مرج و بی نظمی و برقراری صلح در یک اوکراین واحد و متحد متمرکز خواهد بود. همچنین قول داد برای نزدیک شدن به روسیه گام هایی بردارد.

آمریکا به مردم اوکراین که نظر خود را بیان کردند تبریک می گوید. باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده گفت «علیرغم تحریک و خشونت، میلیون ها اوکراینی در سراسر کشور به حوزه های رای گیری رفتند.» جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هم گفت حضور انبوه رای دهندگان پیامی قاطع می فرستد. مردم اوکراین می خواهند در سرزمینی متحد، دمکرات و صلحجو زندگی کنند.»

ناظران سازمان امنیت و همکاری در اروپا، مجمع پارلمانی سازمان، مجمع پارلمانی شورای اروپا، و دیگر ناظران بین المللی یادآور شدند که انتخابات اراده روشن مسئولان را برای برگزاری انتخاباتی واقعی، در راستای تعهدات بین المللی و احترام به آزادی های اساسی در کشور، نشان داد. وضعیت امنیت و ارعاب مسلحانه گروه های جدایی طلب برخی از مردم را از رای دادن در دو منطقه در شرق اوکراین باز داشت. در شبه جزیره اشغالی کریمه نیز از برگزاری انتخابات جلوگیری شد. ایالات متحده آمریکا شجاعت و تصمیم مسئولان در دونتسک و لوهانسک را که سعی کردند رای گیری در برخی نواحی برگزار شود، تحسین می کند.

برگزاری موفقیت آمیز انتخابات تعهد اوکراین به روند دمکراتیک را نشان می دهد. آمریکا در انتظار است با رئیس جمهوری منتخب، و نیز با پارلمان برگزیده، برای حمایت از کوشش های اوکراین جهت اجرای اصلاحات مهم اقتصادی و سیاسی کار کند. آمریکا به حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین و محکوم و رد کردن اقدام روسیه در اشغال و الحاق شبه جزیره کریمه ادامه می دهد، و به کار با اوکراین و شریکان دیگر برای یافتن راهی جهت حل مسالمت آمیز مناقشه همچنان پای بند است.
XS
SM
MD
LG