لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

رئیس جمهوری آمریکا برای یک دیدار چهار روزه وارد بریتانیا شد


پرزیدنت دونالد ترامپ همراه بانوی اول پس از ورود به فرودگاه «استنستد» در «اسکس» با هلیکوپتر به لندن رفتند. در این سفر رسمی، رئیس جمهوری آمریکا با «ترزا می» نخست وزیر گفتگو می کند و به صرف چای میهمان ملکه است. رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه بریتانیا را به مقصد هلسینکی در فنلاند برای دیدار با ولادیمیر پوتین ترک می کند.

مقام های آمریکایی پیشتر گفتند موضوع ایران در دیدار رهبران بحث خواهد شد. بریتانیا با اینکه با آمریکا برای خروج از برجام مخالف بود اما با آمریکا برای فشار بر ایران برای کنار گذاشتن برنامه موشکی و فعالیت های بی ثبات کننده موافق است.

در همین حال، مخالفان این دیدار با هوا کردن آدمک دونالد ترامپ بر فراز وستمینستر پارلمان بریتانیا به دیدار وی از این کشور اعتراض دارند.

رئیس جمهوری آمریکا دو روز گذشته در بلژیک در گردهمائی سران ناتو بود.

روزنامه گاردین چاپ لندن می نویسد در فرودگاه استنستد، لیام فاکس وزیر بازرگانی بین المللی بریتانیا به رئیس جمهوری و بانوی اول خوشامد گفت.

سپس میهمانان عازم «وینفیلد» محل اقامت سفیر آمریکا در بریتانیا شدند.

در این سفر آقای ترامپ عمدتا از لندن و سایر شهرهائی که مخالفان دست به تظاهرات علیه وی زده اند، دور می ماند.

پیش از ترک بروکسل، آقای ترامپ در کنفرانس خبری در مورد برگزیت سخن گفت: «باید بگویم برگزیت، برگزیت است. مردم رای به جدائی داده اند و فکر می کنم آنها همین را می خواسته اند اما ممکن است راه دیگری در پیش گرفته شود که مورد نظر رای دهندگان نبوده است.»

آقای ترامپ افزود:‌ «به نظر می رسد بریتانیا دارد تا حدی با اتحادیه اروپا تعامل می کند» و نخست وزیر بریتانیا در واکنش به این سخنان گفت: «آنچه ما داریم انجام می دهیم به اجرا درآوردن رای مردم بریتانیا است.»

از جمله برنامه های دیگر آقای ترامپ در نخستین سفر رسمی به بریتانیا، دیدار او با رهبران جامعه اقتصادی است.

رئیس جمهوری آمریکا شام را در محل اقامت سفیر در وینفیلد صرف خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG