لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

جان بولتون: بعد از برگزیت با بریتانیا بیشتر درباره ایران صحبت خواهیم کرد


مشاور امنیت ملی کاخ سفید که در لندن به سر می برد، می گوید به مقامات بریتانیا گفته است که مشتاق است تا پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا، بیشتر درباره ایران صحبت کند؛ زیرا می داند که اولویت کنونی دولت لندن، مساله برگزیت است.

به گزارش رویترز مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود که ماندن و حمایت بریتانیا از برجام مانعی بر سر روابط قوی بین دو کشور نیست. وی در عین حال ابراز امیدواری کرد که همه طرف‌های باقی مانده در برجام به کاستی‌هایی که آمریکا در این توافق دیده است پی ببرند.

به گفته آقای بولتون، آمریکا از این که دولت بوریس جانسون موافقت کرده وارد ائتلاف دریایی حفاظت از کشتیرانی آزاد در خلیج فارس شود، خرسند است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه ۲۰ مرداد وارد لندن شد و روز دوشنبه چندین مذاکره رسمی با مقامات بریتانیا انجام داد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، روز دوشنبه در لندن با جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، دیدار کرد. طبق بیانیه منتشر شده از سوی دفتر نخست وزیری بریتانیا، دو طرف بر روابط دو کشور و همچنین تجارت آزاد در زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تاکید کردند.

این بیانیه می‌گوید دو طرف در مورد برگزیت و برخی موارد دیگر – از جمله ایران، هنگ‌کنگ، و نسل پنجم (فایو جی) – صحبت کرده‌اند.

پیشتر، ساندی اکسپرس گزارش داده بود که ایالات متحده در این گفتگوها دو هدف - یعنی کارزار فشار حداکثری همراه با تحریم بر ایران و جلوگیری از گسترش فعالیت شرکت هوآوی چین - را دنبال می‌کند و خواستار همکاری ائتلافی بریتانیا است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG