لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

اتفاق‌نظر پرزیدنت ترامپ و نخست وزیر بریتانیا درباره ممانعت از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای


کنفرانس خبری رهبران دو کشور بعد از دیدار آنها در لندن برگزار شد.
کنفرانس خبری رهبران دو کشور بعد از دیدار آنها در لندن برگزار شد.

رهبران آمریکا و بریتانیا در کنفرانس خبری روز سه شنبه درباره این موضوع که باید مانع دسترسی جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای شد، اتفاق نظر داشتند.

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، و ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، عصر سه شنبه در دفتر نخست وزیری بریتانیا با یکدیگر دیدار و سپس در یک کنفرانس خبری شرکت کردند.

در بخشی از این نشست خبری، پرزیدنت ترامپ به تلاش های ایالات متحده برای توقف تولید سلاح هسته ای در جهان اشاره کرد و گفت: «ما تلاش کردیم مانع دسترسی جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای شویم.»

خانم می نیز در این کنفرانس خبری گفت: «ما مدافع برجام هستیم؛ اما با آمریکا هم‌عقیده‌ایم که ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

رهبران دو کشور روز سه شنبه در دفتر نخست وزیر بریتانیا دیدار کردند.
رهبران دو کشور روز سه شنبه در دفتر نخست وزیر بریتانیا دیدار کردند.

طی یک ماه گذشته تنش‌ها میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده، افزایش پیدا کرده است. مقام‌های ایالات متحده می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران جدی‌تر از گذشته است.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG