لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

هشدار یک مقام دولت آمریکا به کشورهای اروپایی در مورد خطر حملات تروریستی ایران


یک مقام دولت آمریکا به بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی هشدار داده است که با خطر حملات تروریستی ایران در خاک خود روبرو هستند و باید برای مهار رژیم جمهوری اسلامی اقدامات بیشتری دهند.

نیتن سِیلز، هماهنگ کننده امور مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه ایالات متحده، که برای گفت‌وگو با مقام‌های بریتانیایی به لندن سفر کرده، در مصاحبه با روزنامه «دیلی تلگراف» این هشدار را داده است.

وی در این مصاحبه، که گزارش آن بامداد شنبه ۲۵ اسفند به وقت ایران در تارنمای «دیلی تلگراف» منتشر شد، گفت که ایران در سال‌های گذشته چند طرح ترور را در اروپا دنبال کرده و باز هم می‌تواند انجام دهد.

آقای سیلز به اخراج سفیران جمهوری اسلامی ایران از اروپا در اوایل دهه ۹۰ میلادی در واکنش به یک حمله تروریستی اشاره کرد و گفت که آن ماجرا می‌تواند درسی برای رویارویی با تهدید مشابه امروز باشد.

وی افزود: «اگر این فعالیت‌ها هزینه‌ای برای رهبران ایران در بر نداشته باشد، آنها به اقدامات خود ادامه می‌دهد. از این رو ما ناگزیر هستیم با تحمیل هزینه به آنها، از اقدامات تروریستی آینده پیشگیری کنیم.»

حمله به رستورانی به نام «میکونوس» در شهر برلین آلمان در سپتامبر ۱۹۹۲ و کشته شدن تعدادی از رهبران گروه‌های کرد مخالف جمهوری اسلامی، تاثیر شدیدی بر روابط تهران و اروپا گذاشت.

در ماه‌های اخیر هم توطئه بمبگذاری در گردهمایی مخالفان جمهوری اسلامی در فرانسه و طرح اتهام‌ تلاش برای ترور مخالفان ایران در دانمارک و هلند، و ارتباط دادن این اقدامات به دیپلمات‌های ایرانی، این روابط را به تنش کشیده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش به ادامه برنامه موشکی بالستیک و فعالیت‌های بدخواهانه ایران در منطقه، از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج شد و از جمهوری اسلامی خواست تغییر رفتار دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG