لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

مقام آمریکایی به خروج احتمالی بریتانیا از اتحادیه اروپا هشدار داد


مایکل فرومن نماینده ایالات متحده در امور تجاری
مایکل فرومن نماینده ایالات متحده در امور تجاری

یک مقام ارشد آمریکایی در مورد احتمال جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا هشدار داد و گفت جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا ممکن است در روابط تجاری آمریکا و بریتانیا موانعی ایجاد کند.

این مقام‌ ارشد آمریکایی در نخستین اظهار نظر علنی آمریکا درباره احتمال جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت، واشنگتن تمایلی ندارد در صورتی که بریتانیا از این اتحادیه جدا شود، پیگیر یک توافق‌نامه جداگانه تجارت آزاد با لندن باشد.

به گزارش روزنامه گاردین، شهروندان بریتانیایی قرار است تا پیش از پایان سال ۲۰۱۷ میلادی (دی ماه ۱۳۹۶) با شرکت در یک همه‌پرسی، به ماندن یا نماندن کشورشان در اتحادیه اروپا رأی دهند؛ و طبق آخرین نظرسنجی‌ها، تمایل آنها برای ترک اتحادیه اروپا روز به روز بیشتر می‌شود.

مایکل فرومن نماینده ایالات متحده در امور تجاری، روز چهارشنبه نظر برخی از طرفداران جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا را زیر سوال برد که می‌گویند کشورشان با جدا شدن از آن اتحادیه می‌تواند توافق‌نامه‌های تجارت آزاد دوجانبه با شریکان خود را بهتر به پیش ببرد.

وی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز، گفت فکر می‌کنم این "کاملا روشن است که بریتانیا به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا و بخشی از یک نهاد اقتصادی بزرگ‌تر، صدای بلندتری در گفتگوهای تجاری خواهد داشت،" و در ادامه افزود بریتانیا به عنوان عضو اتحادیه اروپا اهرم فشار بیشتری در چنین مذاکراتی خواهد داشت.

آقای فرومن تاکید کرد که ایالات متحده تنها محدود به موافقتنامه‌های تجارت آزاد با کشورها به صورت انفرادی نیست و برنامه‌ای را تهیه و پیگیری می کند که بر اساس آن، کشورهای دیگر نیز در طول زمان می‌توانند به این توافق‌نامه‌ها بپیوندند.

ایالات متحده با مجموع ۵۴ میلیارد دلار واردات از بریتانیا در سال ۲۰۱۴ میلادی، پس از اتحادیه اروپا، بزرگترین مقصد صادارت محصولات بریتانیایی است.

XS
SM
MD
LG