لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

قانونگذار آمریکایی می گوید امارات هم خواهان حق غنی سازی اورانیوم است


اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

یک قانونگذار ارشد آمریکایی به نقل از یک مقام امارات متحده عربی می گوید امارات ممکن است در صدد کسب حق غنی سازی اورانیوم بر آید.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، اد رویس رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، گفت یوسف العتیبه سفیر امارات متحده عربی در واشنگتن در گفت و گویی تلفنی به او اطلاع داد کشورش دیگر خود را به توافق اتمی قبلی با آمریکا پای بند نمی بیند.

رویس، در مصاحبه ای تلفنی با آسوشیتد پرس، اظهار داشت سفیر گفت "بدترین دشمن شما حق غنی سازی را به دست آورده است. حالا این حقی است که دوستان شما نیز می خواهند و ما تنها کشور نخواهیم بود."

توافق هسته ای آمریکا با ایران به این کشور اجازه می دهد اورانیوم را غنی کند. کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بارها گفته اند این حق ایران را تهدیدی برای امنیت خود می بینند.

آمریکا در سال ۲۰۰۹ بر اساس قراردادی با امارات متحده عربی، موافقت کرد مواد، فناوری و تجهیزات تولید انرژی اتمی را تقسیم کندو امارات قول داد در صدد غنی سازی اورانیوم یا فرایافت سوخت مصرف شده برای گرفتن پلوتونیوم بر نیاید.

سفارت امارات متحده عربی در واشنگتن، در پاسخ به گزارش اسوشیتد پرس گفت "دولت رسما نظر خود را نسبت به توافق با آمریکا یا تعهداتش تغییر نداده است."

امارات در گذشته گفته بود از توافق اتمی با ایران استقبال می کند. با این حال، رویس گفت عتیبه به او گفت امارات دیگر خود را به مواد قرار داد با آمریکا پای بند نمی بیند.

تنش بین امارات متخده عربی و ایران – شریکان بازرگانی و رقیبان استراتژیک – در ماه های اخبر، پس از آن که امارات برای تقویت دولت یمن در برابر گروه حوثی، سرباز فرستاد، افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG