لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

دیدگاه| شجاعت ترامپ؛ ترکیه دیگر شریک یا متحد ما نیست


استیون کوک در یادداشتی با عنوان «ترامپ نخستین رئیس جمهور ی که ترکیه را به راه راست می آورد» در فارین پالیسی به اختلاف ترکیه و آمریکا پرداخته است.

نویسنده اقدام رئیس جمهوری آمریکا در ارتباط با ترکیه را «خلاصی سودمند از آنچه روابط استراتژیکی واشنگتن با آنکارا است»، توصیف می کند و می نویسد در مطلب چاپ شده از رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در شماره روز جمعه روزنامه نیویورک تایمز به مشکلاتی اشاره شده است که آن کشور با آمریکا دارد.

اردوغان به درستی می نویسد اقدام جاری آمریکا او و شهروندان ترکیه –هردو- را هدف قرار داده اما این نیمی از حقیقت است.

آمریکا مدتها است فهرست بلندبالائی از مشکلاتی که ترکیه برایش ایجاد کرده، در دست داشته و این تنها پرزیدنت ترامپ است که به نظر می رسد برخلاف رئیس جمهوری‌های پیشین آمریکا، سرانجام می خواهد در این باره کاری بکند.

از جمله این مشکلات، تصمیم ترکیه به خرید موشکهای ضدهوائی اس-۴۰۰ از روسیه، ایجاد مشکلات برای آمریکا در مبارزه با داعش در سوریه، هدف قرار دادن جنگجویان کرد طرفدار آمریکا در سوریه و در این اواخر تهدید به هدف قرار دادن نیروهای نظامی آمریکا در سوریه است.

علاوه بر این، اردوغان ضمن مخالفت با اعمال تحریمهای آمریکا علیه ایران، همه تلاش خود را در تضعیف سیاست واشنگتن در قبال تهران به کار گرفته است.

بر همه اینها باید بازداشت اندرو بروانسون کشیش آمریکائی را افزود که از اکتبر سال ۲۰۱۶ در ترکیه زندانی است و اردوغان زیر توافقی زد که در زمینه آزادی او به عمل آمده بود.

نویسنده در پایان مقاله به میراث جنگ سرد و ناتو، می افراید از دیر باز بحث ترکیه در واشنگتن و اروپا در چارچوب چنان میراثی بوده است اما شاید جرو بحث ها بر سر بازداشت کشیش برونسون و واکنش دولت اردوغان به ریزش ارزش لیر ترکیه، نشان می دهد که لحظه توضیح و گفتگوی شفاف فرا رسیده است و به روشنی مشخص شده است که ترکیه دیگر یک شریک یا متحد نیست.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG