لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

سنای آمریکا جلوی فروش جت های اف-۳۵ به ترکیه را گرفت


نمونه ای از جت های جنگی اف ۱۶ و اف ۳۵ آمریکا
نمونه ای از جت های جنگی اف ۱۶ و اف ۳۵ آمریکا

روزنامه فاینشنال تایمز گزارش داد: رای سنای ایالات متحده به ممانعت از انتقال ۱۰۰ جت جنگی «اف-۳۵ اس» به ارزش نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار به ترکیه از تنش فزاینده آمریکا با متحدش در ناتو حکایت دارد.

دوشنبه شب، بندی مورد تائید دو حزب جمهوریخواه و دموکرات به «قانون اختیارت دفاع ملی» افزوده شد که با ۸۵ رای موافق در برابر ۱۰ رای مخالف به تصویب رسید.

طرح سناتورهای آمریکایی واکنشی است به عزم رهبران ترکیه به استقرار سیستم دفاع هوایی «اس-۴۰۰» روسیه در آن کشور. پنتاگون نگران است که انتقال جت های «اف-۳۵» به ترکیه اسرار آن و داده هایی که جمع آوری می کند را در خطر قرار دهد. ترکیه یکی از ۱۴ عضو ناتو است که به همراه بریتانیا، نروژ و اسرائیل به ساخت این جت رادارگریز کمک کرده است.

مصوبه سنا که باید به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا برسد و ممکن است در این روند دچار تغییراتی شود، تا اواخر تابستان به قانون بدل نخواهد شد.

بن علی یلدریم، نخست وزیر ترکیه، تصمیم سنای آمریکا را «اسفناک» و خلاف روح مشارکت در ناتو توصیف کرد. او همچنین گفت آنکارا گزینه های جایگزین دارد و این حرکت موجب تضعیف آن کشور نخواهد شد.

تصمیم مجلس سنای آمریکا چند روز پیش از انتخابات سرنوشت ساز در ترکیه اتخاذ شد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، می کوشد با تکیه بر رای ملی گرایان دوباره در انتخابات پیروز شود. تحلیلگران می گویند این حرکت به موضع انتخاباتی اردوغان در مقابله با قدرت های خارجی کمک می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG