لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

ترکیه و آمریکا وعده همکاری بر سر تنش ها داده اما موارد مشخص اندکی ارائه می دهند


گزارشی از فلیشیا شوارتز در وبسایت روزنامه وال استریت جورنال

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه گفت ایالات متحده و ترکیه «دیگر به تنهایی عمل نخواهند کرد»، اما دو متحد در «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» گام های مشخص فوری برای بهبود روابطی که دیپلمات ارشد آمریکا در «نقطه بحران» توصیف کرد، ارائه ندادند.

دو کشور در عوض تشکیل کارگروه هایی را متعهد شدند که از ماه آینده فعالیت بر روی نگرانی های مشترک از استراتژی های متفاوت شان در سوریه و دیگر نقاط را آغاز می کنند.

وزیر خارجه آمریکا در کنار همتای ترک خود گفت: «دیگر این طور نخواهد بود که ایالات متحده یک کار انجام بدهد، ترکیه کاری دیگر... ما دست در دست یکدیگر بر سر مسائلی که موجب مشکلات شده است، کار خواهیم کرد.»

اما به نظر می رسید دو متحد بر سر اقدام های آنکارا در عفرین در شمال سوریه و عملیات نظامی ترکیه علیه نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا اختلاف دارند.

رکس تیلرسون از مولود چاووش اوغلو خواستار خویشتنداری در عفرین شد. وزیر خارجه ترکیه در عین حال گفت آمریکا و ترکیه زمانی می توانند همکاری در سوریه را آغاز کنند که شبه نظامیان کرد سوری موسوم به «یگان های مدافع خلق» که متحد کلیدی آمریکا در جنگ با داعش هستند از شهر منبیج بیرون بروند.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «ما ابتدا به مساله منبیج رسیدگی خواهیم کرد.» شماری از نیروهای ایالات متحده در منبیج با «نیروهای دموکراتیک سوریه» همکاری می کنند و آمریکا نگران پیشروی ترک ها به آن سو بود.

ایالات متحده پیشنهاد ایجاد یک منطقه حائل در عفرین را داده است که توسط نیروهای گشتی مشترک آمریکا و ترکیه اداره شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG