لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

ترکیه باید از آزادی مطبوعات حفاظت کند


در ترکیه، حمله به آزادی بیان ادامه دارد. اخیرا، جان دوندار، سردبیر روزنامه حریت، و اردم گول، مدیر دفتر آن در آنکارا پس از متهم شدن به درز اسناد محرمانه به زندان محکوم شدند.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه نسبت به صدور احکام مجرمیت علیه آنها ابراز نگرانی کرد و از مقامات ترکیه خواست از رسانه های مستقل و آزاد که یک عنصر اساسی در هر جامعه دمکرات و باز هستند، حمایت کنند.

در این میان، رسانه شبکه مستقل ارتباطات ترکیه گزارش سه ماهه اول سال ۲۰۱۶ را منتشر کرد که حاکی است ۱۷۴ عضو روزنامه ها یا برکنار شدند یا مسئولان آنها را ناچار ساختند استعفا دهند، در حالی که ۲۸ روزنامه نگار و ۱۰ ناشر در بازداشت هستند.

خانه آزادی، اندیشکده مستقر در آمریکا، نیز در گزارش سال ۲۰۱۶ آزادی مطبوعات، ترکیه را در فهرست کشورهای "غیر آزاد" قرار دارد.

آقای کربی گفت "ما به عنوان دوست ترکیه و متحد ناتو، بار دیگر ترکیه را ترغیب می کنیم به تعهدات خود بر اساس قانون اساسی و نیز تعهداتی که در برابر سازمان امنیت و همکاری در اروپا برعهده گرفته است، به اصول اساسی دموکراسی، از جمله برخوردار ساختن متهمان از رویه های قانونی مناسب، استقلال قوه قضائیه، و آزای بیان پای بند بماند. این اصول عناصر اصلی هر دمکراسی سالمی هستند و قانون اساسی ترکیه نیز به آنها احترام می گذارد."

XS
SM
MD
LG