لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

نگرانی ار افزایش خشونت در ترکیه


تنش در ترکیه، در پی رویدادهای خشونت بار رو به افزایش است. روز ۶ سپتامبر، ۱۶ پرسنل نظامی زمانی که خودرو حامل آنها در جنوب شرقی کشور هدف حمله قرار گرفت کشته شدند. حزب کارگران کردستان ، معروف به پ کا کا، که ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا آن را یک سازمان تروریستی اعلام کرده اند، مسئولیت قتل ها را بر عهده گرفت. روز ۸ سپتامبر، دستکم ۱۴ افسر پلیس ترکیه در انفجار بک بمب کنارجاده ای، که پ کا کا مسئول شناخته شد، کشته شدند.

خشونت چرا حالا از سر گرفته می شود؟ از آغاز ۲۰۱۳، دولت ترکیه و پ کا کا در بحث هایی برای حل صلحجویانه اختلافات خود درگیر بودند. این روند پس از انتخابات ژوئن ۲۰۱۵ که ترکیه را با یک دولت موقت باقی گذاشت، متوقف شد. در ژوئیه، پ کاکا دولت را مسئول مرگ ۳۰ فعال کرد به دست تروریست های "دولت اسلامی" در شهر سوروچ دانست، و سلسله حملاتی را علیه پلیس و سربازان ترکیه آغاز کرد. این عمل حملات متقابل سنگین دولت، شامل هوایی، بر هدف های پ کا کا را موجب شد.

در روزهای اخیر، تظاهراتی در خیابان های ترکیه، برخی در اعتراض به تروریسم و برخی با هدف های سیاسی برپا شده است. بعضی به خشونت گرائید. دفاتر حرب دمکرات مردم کرد به آتش کشیده شده است. به دفتر مرکزی روزنامه حریت بارها حمله شد. چندین خبرنگار از رسانه های دیگر به دلیل انتقاد از دولت دستگیر شده اند، و دولت برخی از روزنامه نگاران بین المللی را اخراج کرده است.

سفارت آمریکا در آنکارا در توئیتر نگرانی خود را از تظاهرات خشونت بار در ترکیه ابراز داشت. در واشنگتن جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفت و گو با خبرنگاران گفت ایالات متحده حملات تروریستی حزب کارگران کردستان را بشدت محکوم می کند، و یادآور شد حملات تصاعد مرگبار خشونت را که به کردهای خواهان زندگی در صلح و آرامش هستند، صدمه می زند، نشان می دهد.

او در عین حال دولت ترکیه را ترغیب کرد به آزادی رسانه ها و حفاظت هایی که در قانون اساسی کشور تصریح شده است احترام بگذارد.

کربی گفت آمریکا همانند مردم ترکیه، انتظار دارد مقامات به ارزش های اصلی کشور، شالوده های دمکراتیک، و آزادی های اساسی پای بند بمانند.

XS
SM
MD
LG