لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

مشارکت آمریکا - ترکیه


جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا اخیرا به ترکیه رفت و با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و محمت داووت اوغلو نخست وزیر ملاقات کرد.

نقش ترکیه در ائتلاف بین المللی برای تضعیف و شکست داعش، در راس دستور مذاکرات آنها قرار داشت. ترکیه رهبری مهمی در نزدیک شدن به دولت جدید عراق و هماهنگی با آن نشان داده است، دیدار اخیر نخست وزیر از اربیل و بغداد از آن جمله است.

آمریکا و ترکیه برای مهار جریان رفت و آمد رزمندگان خارجی به رزمگاه ها در عراق و سوریه و بستن راه های دسترسی آنها به پول با هم کار می کنند.

در مورد سوریه، دو کشور در باره کوشش برای محروم ساختن داعش از امنگاه، تقویت اپوزیسیون سوریه، و دنبال کردن راه حلی جهت مناقشه، که سرانجام به انتقال دولت بدون رژیم بشار اسد منجر شود، بحث کردند. جو بایدن و پرزیدنت اردوغان همچنین در مورد تلاش هایی که برای آموزش و تجهیز نیروهای اپوزیسیون معتدل سوریه در جریان است به تبادل نظر پرداختند.

ترکیه، در نتیجه مناقشه جاری در سوریه، یک بارسنگین انسانی را بدوش می کشد. نزدیک یک میلیون و ۶۰۰ هزار آواره از سوریه به آنجا سرازیر شده اند. ترکیه تمام نیازمندی های آنها از جمله مسکن، بهداشت، غذا و لباس را تامین می کند. ایالات متحده آمریکا بیش از ۳ میلیارد دلار برای کاهش ناراحتی های مردمی که در داخل سوریه دربه در شده اند و کسانی که به کشورهای همسایه رفته اند پرداخت کرده است، از جمله ۲۲۲ میلیون دلار برای سازمان های بین المللی بشر دوست که با دولت ترکیه کار می کنند.

در مورد قبرس، آمریکا همچنان به حمایت از کوشش هایی که به سرپرستی سازمان ملل متحد برای وحدت جزیره به عنوان فدراسیونی با دو منطقه و دوجامعه جریان دارد متعهد هستند. جو بایدن گفت «قابلیت برای رسیدن به راه حلی که به سود همه در جزیره و در منطقه باشد وجود دارد. در حال حاضر، چنین کاری ایجاب می کند برکاهش تنش وبازگشت به میز مذاکره تمرکز شود.»

ایالات متحده آمریکا و ترکیه ۶۰ سال متحد بوده اند. جو بایدن گفت «امروز مابرای رویارویی با چالش های زمان، و تقویت بیشتر مشارکت استراتژیک بین دو کشور، بار دیگر از نزدیک با هم کار می کنیم.»

XS
SM
MD
LG