لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

دیدار معاون رئیس جمهوری آمریکا از ترکیه


جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا به ترکیه رفته است. گزارش ها حاکی است او سعی دارد رهبران آن کشور را به برعهده گرفتن نقش بزرگتری درائتلاف بین المللی علیه گروه دولت اسلامی ترغیب کند.

دیدار بایدن در پی هفته های مجادله آشکار بین دو عضو ناتو صورت می گیرد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تاکید دارد که آمریکا، اگر کمک او را می خواهد،باید بیشتر از جنگ با «داعش» بر سرنگونی بشار اسد تمرکز کند. او همچنین می خواهد ائتلاف یک ناحیه امنیتی در شمال سوریه ایجاد کند تا مکانی برای تجدید سازمان رزمندگان معتدل مخالف اسد فراهم آید.

به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس ایالات متحده علاقه ای به جنگ با اسد ندارد و گفته است ایجاد ناحیه پرواز ممنوع علیه نیروی هوایی سوریه راه بجائی نمی برد.

ترکیه تعهد کرده است نیروهای معتدل اوپوزیسیون سوریه را آموزش دهد و تجهیز کند، اما چند و چون آن هنوز اعلام نشده است. مقامات آمریکا و ترکیه در باره علاقه ائتلاف به استفاده از پایگاه هوائی اینچرلیک برای عملیات آمریکا علیه پیکار جویان گروه دولت اسلامی بحث کرده اند، اما ترکیه تا کنون در این باره تصمیم نگرفته است.

با این حال، مقامات آنکارا می گویند ترکیه شریکی فعال در ائتلاف است وافزون بر تعهد به آموزش نیروهای معتدل سوریه، به موافقت با عبور رزمندگان کرد عراق از مرز برای کمک به رزمندگان کرد در شهر کوبانیدر شمال سوریه اشاره می کنند.

سوریه همچنین میزبان یک میلیون و ۶۰۰ هزار آواره سوری است.

XS
SM
MD
LG