لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

عبدالله گل: خواست رفورم از سوریه تحت فشار دیگر کشورها نیست


رییس جمهوری ترکیه در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز چاپ لندن روابط کشورش با آمریکا را از هرزمان دیگر نزدیکتر توصیف کرد. رییس جمهوری ترکیه دراین گفتگو در ارتباط با ایران و سوریه نیز صحبت کرد.

عبدالله گل رییس در گفتگو با فایننشال تایمز چاپ سه شنبه، ضمن تاکید بر روابط حسنه با آمریکا، ادعاهای جمهوری اسلامی مبنی بر دنباله روی ترکیه از اوامر آمریکا را رد کرد و گفت ما به ایران میگوییم مخالفت ما با رژیم سوریه بخاطر فشار هیچ کشور دیگری نیست، تنها بخاطر مردم سوریه است.

فایننشال تایمز مینویسد بر خلاف سال پیش که تنش میان واشنگتن و آنکارا بالا بود اکنون با توجه به جنبش دموکراسی خواهی خاورمیانه رابطه وهمکاری دیپلماتیک واشنگتن و آنکارا به نقطه اوج خود رسیده است.

سخنان عبدالله گل یک هفته پس از آن ابراز میشود که واشنگتن پس از دو سال، توافق عمده تسلیحاتی با ترکیه مبنی بر فروش هلیکوپترهای جنگی به مبلغ ۱۱۱ میلیون دلار را اعلام کرد.

در پی انتقاد آمریکا ازحمایت ترکیه از ایران، در مورد برنامه اتمی تهران، از سال پیش تاکنون مقامات آمریکا به تغییر بزرگی در روابط دوکشور تاکید کرده اند. با این حال هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا هفته پیش در کنفرانس روابط آمریکا و ترکیه در واشنگتن از لزوم بسط دمکراسی و جریان آزاد اطلاعات و رسانه های مستقل در ترکیه صحبت کرد.

به نوشته فایننشال تایمز، امسال واشنگتن از تصمیم ترکیه مبنی برپذیرش استقرار پایگاه سیستم رادار دفاع موشکی ناتو، که هدف آن مقابله با تهدیدی است که از جانب ایران احساس می شود، استقبال کرد. هرچند آقای گل میگوید این یک سیستم ضد موشکی است و هیچ کشور بخصوصی را هدف نگذفته است.

ترکیه که از سال ۱۹۵۲ ميلادی عضو ناتو و یکی از متحدان جدی ایالات متحده در منطقه بشمار می رود، در محور اساسی میان اروپا، روسیه و خاورمیانه قرار دارد و استقرارسیستم رادار موشکی موسوم به «اپا» در شرق آن کشورموشکهای بالستیک از هر نوع بردی، بویژه از خاورمیانه و ایران، را رهگیری میکند.

اطلاعات حاصل از این سیستم رادار در ترکیه با رزمناوهای دفاعی و ناوگان جنگی ایالات متحده مستقر در مدیترانه مبادله میشود.

XS
SM
MD
LG