لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۷

سه ملوان آمریکایی در ترکیه هدف حمله قرار گرفتند


گروهی از ناسیونالیست‌های افراطی ترکیه روز چهارشنبه به سه ملوان آمریکایی در خیابان شلوغی در شهر پرجمعیت استانبول حمله کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تصاویر ویدئویی که در وبسایت اتحادیه جوانان ترکیه منتشر شده است، مهاجمان را نشان می‌دهد که با محاصره ملوانان آمریکایی، آنها را قاتل نامیده، به طرف آنها رنگ نارنجی پاشیده و در حالی که سعی می‌کردند روی سرشان کیسه پلاستیکی بکشند شعار می‌دادند «آمریکایی به خانه‌ات برگرد.»

سفارت ایالات متحده در ترکیه این ویدئو را، که ظاهرا توسط یکی از مهاجمان تهیه شده بود، «منزجرکننده» خواند و حمله به ملوانان آمریکایی را محکوم کرد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در بیانیه‌ای در توئیتر گفت «ما تردید نداریم اکثریت ترک‌ها، در رد عملی که به شهرت مهمان‌دوستی مردم ترکیه آسیب می‌زند، به ما خواهند پیوست.»

وی با بیان این که به نظر می‌رسد این حمله کار «گروهی از اوباشان محلی باشد» افزود «ما از نزدیک با مقامات ترکیه برای تحقیق درباره آنچه دقیقا اتفاق افتاده، کار می‌کنیم.»

سخنگوی پنتاگون همچنین گفت آمریکا و ترکیه مناسباتی نیرومند دارند و به نظر نمی‌رسد چنین حادثه‌ای در روابط دو کشور خللی وارد کند.

ترکیه یکی از متحدان اصلی و دیرینه واشنگتن در خاور میانه و عضو ناتو است، اما به گزارش رویترز احساسات ضدآمریکایی، بویژه از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی، در بخش‌هایی از کشور گسترش یافته است.

به گفته مقامات مسئول، صدمه‌ای به این سه ملوان وارد نشده و آنها به ناو محل خدمت خود باز گشته‌اند. مرخصی ساحلی برای ملوانان آمریکایی لغو شده و انتظار می‌رود آن ناو جنگی ارتش ایالات متحده روز پنجشنبه استانبول را ترک کند.

XS
SM
MD
LG