لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۰

آمریکا دیگر به مبارزان کرد در سوریه اسلحه نخواهد داد؛ استقبال ترکیه


عکسی از زمان تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ با اردوغان رئیس جمهوری ترکیه.
عکسی از زمان تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ با اردوغان رئیس جمهوری ترکیه.

به گفته مقامات ترکیه، پرزیدنت دونالد ترامپ روز جمعه در یک مذاکره تلفنی به رجب طیب اردوغان همتای خود در ترکیه گفته است از این به بعد اسلحه به مبارزان کرد در سوریه نخواهد داد. ترکیه از این تصمیم پرزیدنت ترامپ استقبال کرده است.

به گزارش اسوشیتدپرس، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با تاکید بر این که ارسال اسلحه به مبارزان کرد در سوریه بر روابط کشورش با ایالات متحده تاثیر می گذارد، می گوید آقای ترامپ به رئیس جمهوری ترکیه گفته که دستوری روشن صادر کرده که سلاح به کردهای نظامی سوری موسوم به یگان های مدافع خلق داده نشود.

چاووش اوغلو از پرزیدنت ترامپ نقل کرده که جلوی این کار بی معنی خیلی قبل باید گرفته می شد. چاووش اوغلو گفت: «شنیدن این حرف روشن ما را خیلی خوشحال کرد که هیچ سلاح دیگری به این سازمان که خواهان پاره کردن سوریه است داده نخواهد شد. البته ما می خواهیم این را در عمل ببینیم.»

دولت ترکیه یگان های مدافع خلق را گروهی تروریستی و وابسته به پ ک ک می داند.

اردوغان و ترامپ بر اساس بیانیه عصر جمعه کاخ سفید درباره خرید وسایل و ادوات نظامی از ایالات متحده نیز گفتگو کرده اند.

این بیانیه می گوید پرزیدنت ترامپ آقای اردوغان را از تغییرات قریب الوقوع از حمایت های نظامی به شرکای آمریکا در سوریه مطلع کرده است.

گفت‌وگوی تلفنی روز جمعه ترامپ با اردوغان چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که رئیس جمهوری ترکیه در سوچی با رؤسای جمهوری روسیه و ایران درباره سوریه گفت‌وگو کرده بود.

رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه روز چهارشنبه در شهر بندری سوچی، درباره بحران سوریه و یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی در آن کشور، گفت‌وگو کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG