لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۳

توافق آمریکا و ترکیه؛ فراتر از استفاده از پایگاه اینجرلیک


عکس آرشیوی از دیدار باراک اوباما و رجب طیب اردوغان در اجلاس ناتو - ۵ سپتامبر ۲۰۱۴
عکس آرشیوی از دیدار باراک اوباما و رجب طیب اردوغان در اجلاس ناتو - ۵ سپتامبر ۲۰۱۴

دولت ترکیه اجازه داده است هواپیماهای جنگی ایالات متحده در حمله به مواضع گروه داعش در سوریه، از پایگاه هوایی اینجرلیک استفاده کنند.

سایمون تیسدال در مقاله‌ای که روز جمعه در وبسایت روزنامه گاردین منتشر شد، می‌نویسد که این توافق نقطه عطفی در نبرد با گروه موسوم به دولت اسلامی است که می‌تواند کارآیی حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا را تقویت کند.

با این حال به اعتقاد نویسنده مقاله، این همکاری در عین حال با بهای بالقوه زیادی صورت می‌گیرد و آن هم احتمال سرایت فزاینده مناقشه در سوریه و عراق به کشورهای همسایه است.

گاردین با اشاره به حمله اواخر تیر ماه یک بمب‌گذار انتحاری عضو داعش در شهر سوروچ ترکیه در نزدیکی مرز سوریه که ۳۲ کشته برجا گذاشت، می‌گوید باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده لحظه خوبی را برای توافق با ترکیه، که ماه‌ها مذاکره درباره استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک راه به جایی نبرده بود، انتخاب کرد.

فشار بر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای پاسخ به حمله شدید بود. او از آغاز بحران، در پی تصرف شهر موصل در عراق توسط داعش، توجه خود را به جای شکست دادن تروریست‌ها، بیشتر بر خنثی کردن جاه طلبی‌های جدایی خواهانه کردها در بخش هایی از عراق و سوریه متمرکز کرده بود، و از کمک به کردها که در کوبانی محاصره شده بودند خودداری کرد.

ترکیه همچنین برای ماه‌ها اقدام عمده‌ای برای متوقف کردن عبور پیکارجویان خارجی از مرزهای آن کشور جهت پیوستن به گروه افراطی داعش انجام نداد.

به نوشته گاردین دستگاه‌های اطلاعاتی ترکیه متهم شده‌اند که به عنوان ابزاری برای مهار کردها، از داعش و دیگر گروه های افراطی حمایت کرده‌اند، در همین حال امیدوار بودند رژیم بشار اسد را بیش از پیش تضعیف کنند.

نویسنده مقاله همچنین ضعیف شدن اردوغان در پی انتخایات پارلمانی اخیر در ترکیه، که در آن رای دهندگان تلاش او را برای ایجاد یک سیستم ریاست جمهوری اجرایی رد کردند، یادآورمی‌شود و می‌نویسد بمب‌گذاری در سوروچ بازاندیشی عمده ای را ایجاب کرد؛ و درست در زمانی که اردوغان در حال بررسی کاری بود که باید انجام گیرد، باراک اوباما وارد شد.

مقام‌های آمریکایی و ترک می‌گویند مکالمه تلفنی بین این دو به توافق برای «متوقف کردن جریان عبور پیکارجویان خارجی و امن ساختن مرز ترکیه با سوریه» منجر شد.

روزنامه بریتانیایی گاردین بر این عقیده است که تفاهم آنکارا با واشنگتن ممکن است از دادن مجوز استفاده از پایگاه اینجرلیک نیز فراتر رود.

گزارش‌های منابع ترکیه حاکی است توافق همچنین استفاده «اضطراری» از دیگر پایگاه‌های هوایی ترکیه، از جمله در استان های جنوب شرقی باتمان، دیاربکر و مالاتیا، و نیز استفاده از حریم فضایی ترکیه را شامل می‌شود.

به نوشته گاردین اردوغان در مکالمه با اوباما درخواست‌هایی را مطرح کرد، از جمله ایجاد یک منطقه حائل در داخل سوریه که پناهگاهی امن برای آوارگان فراهم خواهد آورد و در عین حال کردهای سوریه به آنجا دسترسی نخواهند داشت.

منابع ترکیه می‌گویند آمریکا به آرامی و با تأمل با این درخواست موافقت کرده، اما رسما اعلام نشده است.

روزنامه حریت چاپ ترکیه گزارش داده است که این توافق به منزله ایجاد یک ناحیه پرواز ممنوع است که هواپیماهای سوریه اجازه نخواهند داشت در داخل آن پرواز کنند، و متخلفان هدف قرار خواهند گرفت. این گزارش حاکی است آمریکا همچنین موافقت کرده است که امکان عملیات نظامی آینده ارتش ترکیه علیه کردها را نادیده بگیرد.

گاردین می‌نویسد افزون بر این، ترکیه اقدامات امنیتی مرزی جدیدی را برای متوقف کردن تردد جهادی‌های خارجی داعش طرح ریزی می‌کند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها برای آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG