لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

ترکیه حکم جلب «انیس کانتر» ستاره ترک رقابت های NBA را صادر کرد


ستاره بسکتبال ترکیه از منتقدان رئیس جمهوری این کشور است.
ستاره بسکتبال ترکیه از منتقدان رئیس جمهوری این کشور است.

دادستانی استانبول حکم جلب «انیس کانتر» بازیکن تیم ملی بسکتبال ترکیه و از ستاره های لیگ حرفه ای آمریکا را صادر کرد، او از سوی مقامات قضایی این کشور به خرابکاری، تهدید امنیت ملی و مشارکت در فعالیت های تروریستی متهم شده است.

انیس کانتر ۲۵ ساله عضو تیم «اوکلاهما تاندر» است و یکی از تأثیرگذارترین بازیکنان خارجی شاغل در رقابتهای «ان بی ای» محسوب می شود.

او در سال ۲۰۰۹ برای ادامه تحصیل به آمریکا آمد و تجربه حضور در رقابتهای دبیرستانی و کالج های آمریکا را نیز در کارنامه حرفه ای خود دارد.

انیس کانتر از جمله مخالفین سرشناس «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه به شمار می رود و بارها از سیاست های دولت وی انتقاد کرده است.

این ورزشکار ترک هفته گذشته در سفرش به رومانی مدت کوتاهی بازداشت شد، ظاهرأ دولت ترکیه گذرنامه انیس کانتر را باطل و از بخارست خواسته او را به این کشور تحویل دهد.

البته دولت رومانی این درخواست را نپذیرفت و انیس کانتر را آزاد کرد، او که دارای کارت اقامت آمریکا است در نهایت به ایالت اوکلاهما بازگشت.

انیس کانتر ضمن اعتراض به لغو گذرنامه خود، به شدت از رجب طیب اردوغان انتقاد کرد.

او در یکی از گفت و گوهای رسانه ای خود، اردوغان را به آدولف هیتلر ترکیه تشبیه کرد، سیاستمدار خودشیفته ای که برای تحکیم پایه های قدرتش، مخالفین را سرکوب می کند.

در همین حال روزنامه های حامی دولت ترکیه با آب و تاب فراوانی به صدور حکم جلب انیس کانتر پرداختند. آنها با استناد به اظهارنظرهای مقامات دادستانی، این ملی پوش ترک را از حامیان «فتح الله گولن» مخالف سرشناس رجب طیب اردوغان معرفی کردند.

گفته می شود ترکیه درخواست دستگیری انیس کانتر را به «اینترپل» یا پلیس بین الملل ارائه کرده و خواستار استرداد او به ترکیه شده، تقاضایی که بعید است مقامات آمریکایی با آن موافقت کنند.

اوکلاهما تاندر با حمایت از بازیکن خود، او را یکی از عناصر مهم این تیم توصیف کرده که نقش مهمی در برنامه های فصل آینده باشگاه خواهد داشت.

انیس کانتر ضمن قدردانی از پشتیبانی طرفدارانش، ابراز امیدواری کرده با رفع مشکلات موجود، دوباره روزی به ترکیه بازگردد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG