لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

مناسبات بازرگانی آمريکا – ترکيه


مناسبات بازرگانی آمريکا – ترکيه
مناسبات بازرگانی آمريکا – ترکيه

آمريکا و ترکيه شش دهه از يک رابطه سياسی و نظامی نزديک برخوردار بوده اند؛ اما، مشارکت اقتصادی و بازرگانی آنها تا همين اواخر عقب بوده است. در جريان سفر پرزيدنت اوباما به ترکيه در سال ۲۰۰۹، او و عبداله گول، رييس جمهوری، موافقت کردند مشارکت تجارتی دو کشور را به سطح رابطه ديپلماتيک و دفاعی راهبردی بالا ببرند.

جان برايسون، وزير بازرگانی آمريکا، گفت: «ما اينک ديدن ثمرات اين رابطه را آغاز کرده ايم.» برايسون که اخيرا در نشست مشترک کنفدراسيون بازرگانان و صاحبان صنايع ترکيه و انديشکده مرکز پيشرفت آمريکا، مستقر در واشنگتن، سخن می گفت، اظهار داشت:«هدف آنکارا برای قرار گرفتن در راس ۱۰ اقتصاد بزرگ تا سال ۲۰۲٣، کاملا انجام شدنی است.»

امروز ترکيه با ميانگين رشد اقتصادی ۵ و ۴ دهم درصد بين ۲۰۰۲ و ۲۰۱۱، هفدهمين اقتصاد بزرگ جهان است. و عليرغم رکود اقتصادی جهان، دولت ترکيه انتظار دارد اقتصاد کشور در سال ۲۰۱۲ چهار درصد ديگر رشد کند.

تجارت دو جانبه بين آمريکا و ترکيه سال پيش به سطح بيسابقه ۲۰ ميليارد دلار رسيد، و هر دو کشور برآنند اين رقم را تا ۲۰۱۴ دوبرابر کنند. طی سه سال گذشته، شمار شرکت های آمريکايی که در ترکيه ثبت شدند ۵۰ درصد افزايش يافت و از ۸۰۰ به ۱۲۰۰ رسيد، که نشانه ديگری از تقويت پيوندهای اقتصادی بين دو کشور است.

برايسون يادآور شد که هر کشور قدرت های خود را وارد اين رابطه می کند. « ترکيه دسترسی نيرومندی به بازارهای اروپا، شمال آفريقا و خاورميانه دارد. و اينجا در آمريکا، برای مثال، ما يک سيستم نيرومند ثبت و زنجيره گسترده ای برای عرضه کالاها داريم.»

باتفاق، آمريکا و ترکيه می توانند به بازارهای بيشتری در خاورميانه و شمال آفريقا برسند و به همتايان خود در اين کشورها برای دستيابی به ثبات اقتصادی بيشتر، کمک کنند.

مانند تمام رابطه ها، اين ارتباط نارسايی هايی دارد که دو کشور لازم است برای بالا بردن بازهم بيشتر ميزان تجارت و سرمايه گذاری به آنها بپردازند. شفافيت بيشتر مقررات، دسترسی بيشتر به بازار، و بهبود حفاظت از حقوق طبع و نشر در ترکيه به ايجاد يک جوّ بازرگانی که تجارت و سرمايه گذاری بيشتری را جلب خواهد کرد، منجر خواهد شد.

جان برايسون، وزير بازرگانی آمريکا، گفت: «با تعهدات دو جانبه و نيرومند دو کشور، آينده روابط اقتصادی آمريکا و ترکيه براستی روشن است. ترکيه در مسير تبديل به يک بازيگر اقتصادی جهانی پيش می رود. زمان ترکيه فرارسيده و حال متعلق به آن است.»

XS
SM
MD
LG