لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۷

مناسبات امریکا - تونسایالات متحده آمریکا از مردم تونس و پیشرفت آنها به سوی آینده ای سرشار از کامیابی اقتصادی با دولتی دموکراتیک پشتیبانی می کند.

از زمان انقلاب سال ۲۰۱۱ در تونس، آمریکا پرداخت بیش از ۴۰۰ میلیون دلار برای حمایت از روند انتقالی در آن کشور را تعهد کرده که برای کمک به اقتصاد و بخش خصوصی، تقویت امنیت مرزهای کشور و نیز پشتیبانی از جامعه مدنی و شیوه های دموکراتیک در تونس متمرکز بوده است.

در تلاش برای حمایت از توسعه، به رهبری بخش خصوصی، امریکا قصد دارد وام تضمینی دیگری برای تونس فراهم کند تا دولت بتواند حدود ۵۰۰ میلیون دلار از بازار بین المللی سرمایه را در نرخ های مطلوب جذب کند.

به عنوان وسیله ای برای پیشبرد تجارت و سرمایه گذاری در تونس، شورای دوجانبه تجارت و سرمایه گذاری در جلسه بعدی خود در ماه ژوئن، در باره مسائلی از جمله دسترسی به بازار، تشکیل شرکت ها، و بخش های اطلاعات و فناوری ارتباطی، و حقوق تالیف و تصنیف بحث خواهد کرد.

در سال ۲۰۱۲ ، آمریکا برنامه بورس تحصیلی توماس جفرسون را راه انداخت. این برنامه ۱۰ میلیون دلاری، دانشجویان تونسی در مقطع لیسانس را برای یک سال تحصیلی به دانشگاه ها و کالج های آمریکا اعزام می کند. کنگره آمریکا اخیرا ۱۰ میلیون دلار دیگر برای این برنامه تصویب کرد که مجموع دانشجویان را به ۴۰۰ نفر افزایش می دهد.

برای پیشبرد نهادهای دولتی دمکراتیک در تونس، ایالات متحده نزدیک به ۵۰ میلیون دلار جهت تقویت روندهای سیاسی مشارکتی و فراگیر، افزایش توانایی جامعه مدنی به منظور حفظ ارتباط با شهروندان ازطریق آموزش مدنی و پیشبرد آزادی بیان تامین می کند. همچنین بیش از ۶ میلیون دلار کمک اضافی برای برگزاری انتخابات در سال ۲۰۱۴ فراهم می آورد.

ایالات متحده از سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای کمک به حرفه ای ساختن نیروهای مسلح تونس و بهبود توانایی های آن ، و ۳۰۰ میلیون دلار برای تقویت بخش های پلیس و قضایی کشور پرداخت کرده است.

افزون بر این، در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ حدود ۶ میلیون دلار به آموزش پلیس و نیروهای امنیتی در مبارزه با تروریست های بین المللی و سازمان های تروریستی اختصاص داد.

این برنامه ها عمق و گستره مشارکت و دوستی بین آمریکا و تونس را نشان می دهد، همچنین بر تعهد مشترک به حمایت از انتقال دموکراتیک تاریخی تونس، رشد اقتصادی و امنیت آن تاکید می کند.
XS
SM
MD
LG