لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

حمایت از دمکراسی در تونس


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز ۱۸ فوریه طی دیداری از پیش اعلام نشده به تونس رفت تا با مقامات ارشد آن کشور درباره پیشرفت های کشور در جهت اصلاحات دمکراتیک گفت و گو کند.

تونس زادگاه بهارعربی در ۲۰۱۰ بود، وقتی دستفروشی بنام محمد بوعزیزی، که از فساد در دولت و اذیت و آزار به ستوه آمده بود، خود را آتش زد. اعتراضاتی که در پی مرگ او به راه افتاد به استعفای زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری تونس انجامید و الهام بخش تظاهراتی علیه دولت های دیکتاتور در سراسر منطقه شد.

جان کری در یک کنفرانس خبری در شهر تونس، پیشرفت های تونس به سوی دمکراسی در سه سال گذشته را ستود. او گفت «مردم تونس قانون اساسی جدید را تصویب کرده اند، قانونی که در اصول دمکراتیک-برابری، آزادی ، امنیت، فرصت اقتصادی و حکومت قانون - ریشه دارد. قانونی است که بر سنت دیرینه تونس در احترام به حقوق زنان و اقلیت ها تاکید می گذارد. قانونی است که به مردم تونس اجازه می دهد آرمان های محمد بوعزیزی و میلیون ها نفر دیگر را برآورده سازند. و قانونی است که می تواند مدلی برای دیگران در منطقه و در سراسر جهان باشد.»

آقای کری وعده داده که آمریکا همچنان در کنار تونس خواهد ایستاد، و حمایت آمریکا را از روند انتخاباتی تکرار کرد «تا مسلم سازد تونسی ها فرصت دارند حقوقی را که برای بدست آوردن آنها چنین سخت جنگیدند اعمال کنند و قادر خواهند بود به زودی برای تعیین دولت آینده خود رای بدهند.»

افزون بر این، آمریکا بیش از ۴۰۰ میلیون دلار کمک به تونس جهت تقویت امنیت و ثبات، رشد اقتصادی و اصلاحات سیاسی ، در حالی که تعامل دو جانبه تقویت می شود، تعهد کرده است.

جان کری گفت دو کشور گام هایی بسوی تقویت برنامه های مردمی، از جمله مبادلات آموزشی، برداشته اند. او همچنین اعلام کرد جلسه گشایشی گفت و شنود استراتژیک آمریکا – تونس، هنگامی که مهدی جمعه، نخست وزیر به دعوت باراک اوباما به واشنگتن بیاید، تشکیل خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت «ساختن دمکراسی کاری دشوار است» و افزود «من می دانم این راهی است که تونس می خواهد بپیماید و در آن موفق شود. من می خواستم اینجا بیایم تا از طرف مردم آمریکا و آقای اوباما بر تعهد ایالات متحده به ایستادگی در کنار تونس، با مردم تونس، و کمک به آنها در حرکت بسوی دمکراسی تاکید کنم.»
XS
SM
MD
LG