لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

مردم تونس تروریسم را رد می کنند


رهبرانی از سراسر جهان روز ۲۹ مارس به ده ها هزار تونسی پیوستند، با این هدف که تروریسم را رد کنند، همبستگی نشان دهند و دموکراسی را جشن بگیرند. این گردهمایی در پاسخ به حمله تروریستی ۱۸ مارس به به موزه ملی باردو در پایتخت تونس، که به مرگ ۲۱ گردشگر خارجی و دو تونسی منجر شد، سازمان داده شده بود.

رهبران سیاسی از فرانسه، ایتالیا، تشکیلات خودگردان فلسطینی و الجزایر، از جمله شخصیت های حاضر در راهپیمایی بودند. سفیر آمریکا در تونس نیز به نمایندگی از ایالات متحده در آن حاضر بود.

داعش مسئولیت حمله دهشتناک به موزه را بر عهده گرفته است، اما مقامات تونس گفتند یک گروه جهادی مرتبط با شاخه القاعده در شمال افریقا آن را سازمان داد. روز ۲۸ مارس، نیروهای امنیتی تونس اعلام کردند ۹ عضو گروه را کشته اند. ده ها افراطی مظنون دیگر دستگیر شده اند.

در جریان راهپیمایی روز یکشنبه، شعارهای «تونس آزاد است» ، «تروریسم مطرود است» فضا را پر کرد. یک شرکت کننده به حبرگزاری رویترز گفت « ما نشان داده ایم مردمی دموکرات هستیم، تونسی ها معتدل هستند و در این جا برای تروریست ها جایی وجود ندارد.»

تونس کشوری است که اعتراضات بهار عربی را در سال ۲۰۱۰ میلادی آغاز کرد – قیام های مردمی که به فروپاشی شماری از دولت های دیکتاتور در منطقه منجر شد. تونس تا کنون تنها کشوری بوده که توانسته است با موفقیت از آن دوره انتقالی بیرون آید و به سوی دموکراسی حرکت کند، با قانون اساسی جدیدی که بر نقش حقوق بشر، حکومت قانون، و برابری جنسیتی تاکید می گذارد. تونس موفق شده است با برگزاری دو انتخابات به آرمان های مردم پاسخ دهد.

راهپیمایی در پایتخت نشان داد مردم مصمم هستند تروریست هایی را که ثبات کشورشان را تهدید می کنند، از خود برانند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای همبستگی ایالات متحده را با مردم تونس، در حالی که برای راهپیمایی آماده می شدند ، ابراز داشت. او گفت «ما به تمام کسانی که از تونس و سراسر جهان برای رد تروریسم به هر شکلی جمع شده اند می پیوندیم. ما اراده و قاطعیت مردم تونس را در پی تراژدی حمله به موزه، برای دفاع از آرمان های انقلاب دموکراتیک خود تحسین می کنیم و بر تلاش های آنها برای ساختن آینده ای امن و کامیاب ارج می گذاریم.»

XS
SM
MD
LG