لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۵

دموکرات ها و جمهوریخواهان دیدگاه‌های کاملا متفاوت خود درباره استیضاح احتمالی پرزیدنت ترامپ را تشریح کردند


جرالد ندلر، رئیس دموکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا
جرالد ندلر، رئیس دموکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - رهبران دموکرات و جمهوریخواه کمیته قضایی مجلس نمایندگان ایالات متحده دوشنبه دیدگاه های کاملا متفاوتی را نسبت به استیضاح پرزیدنت دونالد ترامپ ارائه دادند.

جلسه رسیدگی کمیته قضایی مقطعی کم نظیر در ۲۴۳ سال تاریخ مجلس نمایندگان آمریکا است. تنها چهار رهبر آمریکا با تحقیقات استیضاح روبرو شده اند. دو رئیس جمهور آمریکا استیضاح شدند، اما هیچ کدام از طریق روند استیضاح از قدرت خلع نشدند.

جرالد ندلر، رئیس دموکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، گفت رئیس جمهوری آمریکا با تعلیق موقت کمک نظامی ۳۹۱ میلیون دلاری به اوکراین که در جنگ با جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق آن کشور است کی‌یف را برای انجام تحقیقات درباره جو بایدن معاون پیشین ریاست جمهوری و یکی از رقبای اصلی اش در انتخابات ۲۰۲۰ تحت فشار گذاشته بود. ندلر به دفعات گفت «پرزیدنت ترامپ خود را مقدم بر کشور قرار دارد».

جری ندلر که برای استیضاح ترامپ تلاش می کند، افزود رهبر ایالات متحده از روسیه برای کمک به او در انتخابات ۲۰۱۶ دعوت کرده بود و از اوکراین برای انتخابات ۲۰۲۰ درخواست کمک کرده است: «او اساسی ترین مسئولیت خود نسبت به کشور را زیر پا گذاشته است.»

اما داگ کالینز، عضو ارشد جمهوریخواه کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، گفت با وجود درخواست ترامپ برای تحقیقات درباره بایدن «اوکراین کاری انجام نداد و در هر صورت کمک نظامی اش را دریافت کرد».

کالینز دموکرات ها در مجلس نمایندگان را متهم کرد که به محض کسب اکثریت در سال گذشته به دنبال استیضاح ترامپ بودند تا «اطمینان حاصل کنند رئیس جمهور نتواند در انتخابات سال آینده برنده شود».

این قانونگذار جمهوریخواه پرسید: «جرم قابل استیضاح کجاست؟ جرمی در کار نیست.»

کمیته قضایی گزارش وکلای دموکرات و جمهوریخواه پرونده را می شنود که زیر سوگند در دفاع از استیضاح یا مخالفت با آن استدلال می کنند. ندلر چند تلاش اقلیت جمهوریخواه برای به تاخیر انداختن جلسه را ناکام گذاشت.

کمیته قضایی احتمالا این هفته به مواد استیضاح رای می دهد و زمینه را برای رای اکثریت حداقلی در مجلس نمایندگان پیش از تعطیلات کریسمس آماده می کند.

برای برکنار کردن رئیس جمهور لازم است دست کم ۲۰ سناتور جمهوریخواه به دموکرات ها در سنا ملحق شوند، اما تا کنون هیچ کدام خواهان محکومیت یا خلع او از قدرت نشده اند.

کاخ سفید در روند استیضاح حضور ندارد و تحقیقات را کاملا بی پایه و سوء استفاده از قدرت توصیف کرده است.

XS
SM
MD
LG