لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۱

نسخه کاملتر گزارش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا منتشر شد؛ واکنش پرزیدنت ترامپ، ویلیام بار و رهبران کنگره


دادستان کل آمریکا دقایقی قبل از انتشار بخش کاملتر گزارش مولر، بار دیگر از پرزیدنت ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دفاع کرد.
دادستان کل آمریکا دقایقی قبل از انتشار بخش کاملتر گزارش مولر، بار دیگر از پرزیدنت ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دفاع کرد.

روز پنجشنبه نسخه کاملتری از گزارش بازپرس ویژه تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ منتشر شد. وزارت دادگستری آمریکا بخش هایی که مربوط به هیئت عالی منصفه و مسائل خصوصی افراد بود را در این نسخه حذف کرده است.

صبح پنجشنبه ۲۹ فروردین، قبل از انتشار نسخه کاملتر گزارش رابرت مولر، ویلیام بار وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دفاع کرد و گفت هیچ تبانی بین ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و روسیه در کار نبوده است.

ویلیام بار در یک نشست خبری در وزارت دادگستری آمریکا، با بیان این که پرزیدنت ترامپ با وضعیت بی‌سابقه‌ای روبرو شد گفت، همزمان با ورود به کاخ سفید و تلاش برای انجام مسئولیت‌هایش به عنوان رئیس جمهوری، ماموران فدرال و دادستان‌ها عملکرد او و برخی همکارانش را تحت بررسی موشکافانه قرار دادند.

واکنش پرزیدنت ترامپ

پرزیدنت ترامپ قبل از انتشار نسخه کاملتر گزارش، تحقیقات ۲۲ ماهه رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده تحقیقات روسیه را «بزرگترین داستان‌سرایی سیاسی همه دوران» توصیف کرد و در توئیت دیگری به نشانه تاکید با حرف بزرگ نوشت: «آزار و اذیت رئیس جمهوری.»

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تاکید کرد که مرتکب تخلف نشده و رقیبش در انتخابات، هیلاری کلینتون دموکرات، و دیگر مخالفان دموکرات او و برخی دیگر، این ماجرا را برای ممانعت از پیروزی او به راه انداخته‌اند.

ساعتی بعد از انتشار نسخه کاملتر گزارش، رئیس جمهوری آمریکا یک پوستر با تم سریال «بازی تاج و تخت» نوشت: «بازی به پایان رسید.»

روی این پوستر هم نوشته شده بود: نه تبانی، نه ممانعت. برای همه متنفران و دموکرات‌های چپ رادیکال.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا هم ساعتی بعد، در بیانیه‌ای در واکنش به انتشار گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا نوشت: گزارش رابر مولر آنچه را که من و رئیس جمهوری از روز اول گفتیم تایید کرد، این که هیچ تبانی و کارشکنی در کار نبوده است.

واکنش ها در کنگره

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، اما در کنگره تفاوت نظر عمیقی درباره نسخه کاملتر وجود دارد.

در سنا، میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه ضمن حمایت از اقدام دادستان برای انتشار نسخه کاملتر، گفت که سرگرم بررسی نسخه کاملتر است.

چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنا گفت بین گزارش مولر و آنچه دادستان گفته، تفاوت وجود دارد.

دموکرات‌ها بخش‌هایی از گزارش مولر را برجسته می‌کنند که تماس‌های حلقه نزدیک به دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه با افراد خارجی با هدف آسیب زدن به وجهه رقیب دموکرات، یعنی هیلاری کلینتون، از طریق هک و انتشار ایمیل‌های ستاد انتخاباتی او را مستندسازی کرده است.

آنها همچنین به این بخش گزارش اشاره می‌کنند که در آن گفته می‌شود آقای ترامپ درصدد جلوگیری از انجام تحقیقات مربوط به دخالت روسیه بود و اغلب در آن ناکام ماند.

برد شرمن نماینده ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان از حزب دموکرات در توئیتی نوشت، «مولر تبانی را نشان داد، اما شاید نه یک تخلف کیفری را.» وی افزود «تبانی در انتشار (ایمیل‌ها)، اما نه در هک کردن (شبکه کامپیوتری ستاد انتخابات دموکرات‌ها). و مولر کارشکنی‌های زیادی را نشان داد.»

سناتور دموکرات باب کیسی هم پس از انتشار گزارش رابرت مولر در پیامی در توئیتر گفته است که بررسی‌های جامع مندرج در گزارش مولر «آنچه ما قبلا می‌دانستیم را تغییر نخواهد داد: روسیه به انتخابات ما در سال ۲۰۱۲ هجوم برد، (و) پرزیدنت ترامپ و دستیاران و متحدان خیلی نزدیک او از این هجمه استقبال کردند.»

در مقابل کوین مک‌کارتی، رهبر جمهور‌ی‌خواهان مجلس نمایندگان، در بیانیه‌ای گفت: «ما امروز هیچ چیزی ندیدیم که تاکید بر نتیجه تحقیقات ۲۲ ماهه مولر را، که نهایتا نتیجه‌گیری کرده هیچ تبانی در کار نبوده، تغییر دهد.» او افزود «دموکرات‌ها می‌خواهند همچنان به جستجوی شواهد خیالی که از ادعای آنها حمایت می‌کند ادامه دهند؛ اما روشن است که هیچ چیزی وجود ندارد.»

داگ کالینز، عضو ارشد جمهوریخواه کمیته قضایی مجلس نمایندگان، نیز با صدور بیانیه‌ای همین نظر را بیان کرد و نوشت: «تحقیقات ۲۲ ماهه بازپرس ویژه نشان داد که هیچ آمریکایی برای دخالت در انتخابات‌مان با روسیه توطئه‌چینی نکرده و اتهام‌های دموکرات‌ها مبنی بر تخلف کارشکنی بی پایه و ‌اساس است.»

برخی قانونگذاران دیگر هم از مردم آمریکا خواستند که خود قضاوت کنند.

سناتور دموکرات بن کاردین در توئیتی نوشت: «من در حال مطالعه آن (گزارش) هستم. از همه مهم‌تر، مردم آمریکا خود باید گزارش را بخوانند و نتیجه‌گیری خودشان را داشته باشند.»

گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه، که بخش‌هایی از آن به دلایلی سیاه‌ شده و امکان انتشار عمومی فعلا ندارد، امروز منتشر می شود و ناظران معتقدند دستاویز مبارزات حزبی و جناحی در ماه‌های آینده پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پائیز ۲۰۲۰ شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG