لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۴

گزارش تحلیلی: این سخنرانی ترامپ است اما زنان هم پیامی دارند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - به گفته یک مقام ارشد کاخ سفید، موضوع سخنرانی امسال پرزیدنت ترامپ در برابر نشست مشترک کنگره «انتخاب عظمت» است.

رئیس جمهوری آمریکا موضع خود را بر سر مهاجرت و امنیت مرزی، حمایت از کارگران آمریکایی با توافق های تجاری با چین و جایگزینی «نفتا (پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی»، کاهش هزینه های دارو و خدمات درمانی و همچنین تلاش های دیپلماتیک و نظامی در سراسر جهان برای توقف «جنگ های خارجی بی پایان» ترسیم خواهد کرد.

این مقام ارشد دولت ترامپ گفت پرزیدنت ترامپ «لحنی یکپارچه، دو حزبی و خوش بینانه» خواهد داشت.

اما کارشناسان تردید دارند و پیش بینی می کنند هدف ترامپ نمایش اعمال قدرت به پایگاه انتخاباتی اش باشد.

«کارگروه زنان دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا» از قانونگذاران زن در هر دو حزب دعوت کرده است با به تن کردن لباس سفید در مراسم سخنرانی سه شنبه شب در کنگره یاد جنبش حق رای زنان در آمریکا را گرامی بدارند.

در نخستین سخنرانی ترامپ در برابر نشست مشترک کنگره در سال ۲۰۱۷ زنان دموکرات در سایه نگرانی از این که دولت جدید حقوق زنان را سرکوب خواهد کرد، لباس سفید به تن کردند.

لوییس فرنکل، رئیس کارگروه زنان می گوید سفید پوشیدن پیام مثبتی به همراه دارد به این معنی که «بخش بزرگی از دستور کار ما ترویج امنیت اقتصادی برای زنان و خانواده هایشان است».

این دستور کار شامل پرداخت دستمزدهای یکسان، بیمه کودکان مقرون به صرفه، سیاست های ایجاد محیط های کار مناسب خانواده و مقابله با آزار جنسی است.

سال گذشته، بسیاری از زنان جمهوریخواه به نشانه حمایت از نیروهای نظامی آمریکا لباس های قرمز، آبی و سفید پوشیدند. آن ها امسال برنامه ای برای پوشش خود ارائه ندادند. سال گذشته، بسیاری از زنان حزب دموکرات به نشانه حمایت از جنبش «#MeToo» و در اعتراض به تعرض جنسی مشکی پوشیدند.

استیسی ابرامز، آمریکایی آفریقایی تباری که با کمپین ناموفق اش برای کسب فرمانداری ایالت جورجیا توجه سراسر کشور را به خود جلب کرد، واکنش دموکرات ها به سخنرانی دونالد ترامپ را ایراد خواهد کرد. این انتخاب علامتی به نشانه تمرکز حزب دموکرات بر تنوع است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG