لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

سایه تعطیلی دوباره دولت فدرال آمریکا؛ دو طرف چه می گویند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مذاکرات سیاسی حساس در واشنگتن بر سر این که آیا بخش هایی از دولت آمریکا بار دیگر در نیمه فوریه دچار تعطیلی خواهد شد یا نه، روز چهارشنبه در کنگره آغاز شد.

یک گروه دو حزبی از مجلس نمایندگان و سنا تلاش می کنند بر سر تامین بودجه امنیت مرزی به یک مصالحه دست بزنند. این مسئله اصلی بود که ۳۵ روز دولت فدرال را در وضعیت نیمه تعطیل قرار داد.

مذاکره کنندگان تا ۱۵ فوریه فرصت دارند یا راه حلی بیابند یا با خطر تعطیلی دوباره دولت دست و پنجه نرم کنند.

دولت فدرال زمانی بازگشایی شد که پرزیدنت دونالد ترامپ و دموکرات ها در اپوزیسیون توافق کردند بر سر امنیت مرزی مصالحه کنند. اما با آغاز به کار کمیته ویژه کنگره در روز چهارشنبه، پرزیدنت ترامپ در توییتی به آن گروه هشدار داد اگر بحثی درباره «دیوار یا مانع فیزیکی» در میان نباشد «وقت شان را هدر می دهند».

تعطیلی دیگر؟

آیا تعطیلی دوباره واقعا به لحاظ سیاسی گزینه ای معقول است؟

به نظر می رسد بسیاری از جمهوریخواهان از جمله سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت در سنای آمریکا، چنین نظری ندارند: «من علاقه ای به تعطیلی دولت ندارم. فکر نمی کنم برای کسی سودی داشته باشد و به نظرم حتما باید از آن پرهیز کرد.»

پیامد سیاسی

نظرسنجی ها نشان می دهد که افکار عمومی عمدتا ترامپ و جمهوریخواهان را مقصر تعطیلی دولت می دانند و بنا بر پژوهش تازه «مورنینگ کانسالت» و «پولیتیکو» آن ها مسئول تعطیلی احتمالی دوم هم شناخته خواهند شد.

۵۴ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی ترامپ و جمهوریخواهان را برای یک تعطیلی دیگر سرزنش می کنند و ۳۳ درصد دموکرات ها را مقصر می دانند.

سناتور دموکرات چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا، سه شنبه به گروهی از خبرنگاران گفت: «امیدوارم این درسی برای پرزیدنت ترامپ و تمام همکاران جمهوریخواه بوده باشد، تعطیلی دیگری لازم نیست. پرزیدنت ترامپ دستش را سوزاند، امید که دوباره چنین نخواهد کرد.»

چند نظرسنجی هم نشان می دهد محبوبیت پرزیدنت ترامپ در سایه تعطیلی دولت به زیر ۴۰ درصد سقوط کرده است. در یک نظرسنجی محبوبیت رئیس جمهور از ۴۲ درصد به ۳۴ درصد رسیده است.

نقطه چرخش؟

با توجه به عدم محبوبیت تعطیلی دولت فدرال بسیاری از حامیان پرزیدنت ترامپ انتظار دارند او در صورت عدم همراهی کنگره برای ساخت دیوار مرزی وضعیت اضطراری امنیت ملی اعلام کند. این امر ممکن است به دیگر چالش های قضایی بدل شود که می تواند تامین بودجه دیوار را برای زمانی نامعلوم متوقف کند.

موضع گیری برای ۲۰۲۰

بعضی کارشناسان معتقدند ترامپ با تاکید بر این مسئله برای کسب رضایت خاطر گروهی از حامیان اش موقعیت خود را در انتخابات ریاست جمهور بعدی تضعیف می کند.

بهترین فرصت بعدی پرزیدنت ترامپ برای جلب حمایت از ساخت دیوار مرزی، سخنرانی گزارش سالانه وضعیت عمومی کشور در برابر نشست مشترک کنگره است که سه شنبه هفته آینده برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG