لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

ترامپ عزم تازه ای برای ساخت دیوار مرزی نشان می دهد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت ترامپ روز پنج شنبه عزم تازه ای از خود برای ساخت دیوار در مرز جنوبی آمریکا با مکزیک نشان داد و گفت حتی اگر قانونگذاران بودجه ساخت دیوار را به او ندهند ساخت آن «در هر صورت انجام می شود».

ترامپ در یک رشته توییت درباره ساخت مانع مرزی تصریح کرد که جمهوریخواهان در کمیته ای در کنگره که تامین بودجه امنیت مرزی را در نظر دارند «وقت شان را هدر می دهند» زیرا دموکرات های اپوزیسیون «با وجود تمام شواهد، مدارک و کاروان های راهی مرز برای دیواری که به شدت به آن نیاز است پولی پرداخت نخواهند کرد.»

اما او به جمهوریخواهان گفت نگران نباشند: «من پشتیبان شما هستم. ساخت دیوار از پیش آغاز شده است، انتظار کمک چندانی ندارم!»

رئیس جمهوری آمریکا بدون ارائه جزئیات بیشتری گفت: «نیروهای بیشتری به مرز جنوبی فرستاده می شود تا مانع اشغالگری مهاجرین غیرقانونی در ورود به کشورمان با کاروان های بزرگ شوند. ما کاروان های قبلی را متوقف کرده ایم و این ها را هم متوقف خواهیم کرد. با دیوار این کار بسیار ساده تر و کم هزینه تر خواهد بود.»

یک گروه دو حزبی در کنگره مذاکرات بر سر امنیت مرزی و درخواست ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری ترامپ برای بودجه ساخت دیوار مرزی را روز چهارشنبه آغاز کرد. مشاجره بر سر بودجه ساخت دیوار به طولانی ترین تعطیلی دولت فدرال طی ۳۵ روز منجر شد که هفته گذشته به پایان رسید. موافقت ترامپ با کنگره بر سر بازگشایی دولت تا ۱۵ فوریه به قانونگذاران دو هفته فرصت می دهد درباره بودجه امنیت مرزی به توافق برسند.

ترامپ تهدید کرده است اگر کنگره بودجه ساخت دیوار مرزی را ندهد، ممکن است دوباره دولت تعطیل شده یا با اعلام وضعیت اضطراری امنیت ملی بدون مجوز کنگره دیوار را با بودجه استفاده نشده دولت بسازد.

ترامپ که پیشتر از واژه های متفاوتی به جای دیوار مثل مانع فیزیکی استفاده کرده بود، روز پنج شنبه گفت: «بگذارید به بازی های سیاسی پایان بدهیم و آن ها را دیوار بنامیم. دیوار دیوار است!»

ترامپ افزایش ۳۳ درصدی آمار جنایت در مکزیک را دلیلی کافی برای ساخت دیوار عنوان کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG