لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

پرزیدنت ترامپ برای تعطیلی دولت به دموکرات‌ها پیشنهاد داد؛ واکنش دموکرات‌ها


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در یک سخنرانی در کاخ سفید به دموکرات های کنگره پیشنهاد داد با موافقت با طرح تامین بودجه مرزی، با تمدید اقامت فرزندان مهاجران غیرقانونی موسوم به داکا موافقت می شود و به تعطیلی دولت پایان داده خواهد شد. دموکرات‌ها در واکنش گفتند انتظار دارند ابتدا دولت بازگشایی شود، بعد مذاکره درباره بودجه دیوار مرزی می کنند.

پرزیدنت ترامپ عصر شنبه به وقت واشنگتن (صبح یکشنبه ۳۰ دی به وقت ایران) طی سخنانی در کاخ سفید گفت: اختصاص ۸۰۰ میلیون دلار کمک فوری بشر دوستانه، ۸۰۵ میلیون دلار برای تشخیص مواد مخدر در مرزهای مان، جذب نیروهای بیشتر در مرزها و ۷۵ قاضی بیشتر برای بررسی حدود ۹۰۰ هزار پرونده در مرز آمریکا از جمله پیشنهادهای من است.

او همچنین پیشنهاد داد که وضعیت حدود ۷۰۰ هزار نفر از کودکان داکا، و حدود ۳۰۰ هزار نفر از کسانی را که شرایط موقت قانونی اقامت دارند، به مدت سه سال تمدید کند.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا با تصویب این پیشنهاد، تعطیلی دولت آمریکا پایان می یابد و دو حزب می توانند برای اصلاح قوانین مهاجرتی قدم بردارند.

او روز شنبه، ۲۹ دی ماه گفت آمریکا مهاجران قانونی را می پذیرد و آمریکا بین شهروندانش بر اساس پیشینه آنها تفاوت قائل نمی شود.

دونالد ترامپ، گفت برای رفع مشکلات مرزی دو طرف سیاسی در آمریکا باید به هم نزدیک شوند تا مسئله تعطیلی دولت فدرال نیز حل شود و اصلاحات دو حزبی مهاجرتی در آمریکا صورت بگیرد.

او گفت مدت های زیادی نظام مهاجرتی آمریکا معیوب بوده است و آمریکا نتایج فاجعه بار آن را می بیند.

او گفت آمریکا اکنون با بحران انسانی و امنیتی در جنوب کشور مواجه است و هزاران کودک و زن توسط قاچاقچیان انسان مورد سوءاستفاده قرار می گیرند. او گفت مواد مخدر بسیاری به داخل آمریکا قاچاق می شود که از مرزهای جنوبی وارد می شود و اثرات مخربی در آمریکا می گذارد.

دونالد ترامپ گفت در انتخابات وعده داده بود که این بحران ها را حل خواهد کرد و به قول خود متعهد است.

او گفت این بحران ها حل می شود اگر شهامت سیاسی وجود داشته باشد و دو طرف اختلافات خود را حل بکنند.

واکنش دموکرات‌ها

از قبل از سخنرانی پرزیدنت ترامپ، دموکرات‌های کنگره به آن واکنش نشان دادند. آنها گفتند که این پیشنهادات پرزیدنت ترامپ قابل قبول نیست.

به نوشته آسوشیتدپرس، نانسی پلوسی رهبر اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان گفت گزارش های اولیه از پیشنهاد رئیس جمهوری نشان دهنده این است که پیشنهادات او کافی نیست.

خانم پلوسی در جواب خود گفته دموکرات ها بر روش‌های هوشمندانه در محافظت مرزی به جای دیوار مرزی تاکید دارند و آنها این هفته شش طرح جدید ارایه می‌دهند که اگر جمهوریخواهان به آن رای دهند، می تواند شروعی برای مذاکره باشد.

طولانی ترین تعطیلی دولت آمریکا

در حال حاضر بخش‌هایی از دولت فدرال آمریکا به خاطر اختلاف میان کاخ سفید و قانونگذاران دموکرات بر سر بودجه دیوار مرزی در جنوب آمریکا تعطیل است که طولانی‌ترین تعطیلی دولت، در تاریخ آمریکا به شمار می‌رود.

طی تعطیلی موقت بخش‌هایی از دولت، آن دسته از کارمندان فدرال که «غیرضروری» محسوب می شوند به شکل موقت به مرخصی اجباری بدون حقوق رفته‌اند و بسیاری از برنامه های دولت متوقف شده است. کارمندان «ضروری» که برای ادامه فعالیت های سازمان های دولتی و خدمات ملی حیاتی به شمار می روند، مانند قبل سر کار خود حاضر می‌شوند. ولی هیچکدام تا زمان بازگشایی دولت حقوق نمی‌گیرند.

نسخه کامل سخنان پرزیدنت ترامپ از فیسبوک صدای آمریکا با ترجمه همزمان

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG