لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

موفقیت‌های سیاست خارجی ترامپ نشانگر کارآمدی واقع گرایی اصولی است


یادداشتی از سالواتور بابونز در «نشنال اینترست»

شکوفایی اقتصادی آمریکا، بازسازی سریع ارتش پس از پانزده سال قرار داشتن زیر فشار ماموریت های ممتد و توافق های تجاری دولت ترامپ در شرایطی به دست آمده که بخش عمده ای از کارشناسان در ایالات متحده شامل بسیاری از کارکنان دولت فدرال با استیصال چشم به شکست رئیس جمهور داشته اند.

با این وجود، ترامپ برای دستیابی به یک رشته موفقیت ها در سیاست خارجی بر مقاومت های داخلی و فشارهای خارجی فائق آمده است: کیم جونگ اون، مرد موشکی کره شمالی، طی ده ماه گذشته یک موشک شلیک نکرده است؛ متحدان آمریکا در ناتو عمل به تعهدات شان را آغاز کرده اند؛ مکزیک اصلاح پیمان «نفتا» را پذیرفته؛ آمریکا از مداخله مستقیم در جنگ های سوریه، لیبی و یمن پرهیز کرده است؛ و سفارت آمریکا در اسرائیل بدون انتفاضه سومی به اورشلیم منتقل شد.

همزمان، اقتصاد روسیه، ونزوئلا و ایران در حال فروپاشی است.

رفتار چین با آمریکا بر خلاف رفتار تخاصمی پکن در دوره دولت اوباما بهبود یافته است.

راز موفقیت تیم ترامپ پذیرش واقع گرایی مبتنی بر اصول است: به ساده ترین زبان، باور به اهداف و قدرت آمریکا در رسیدن به آن اهداف.

اگر کسی در باره این واقع گرایی اصولی تردید دارد کافی است به وضعیت اهداف آمریکا نگاهی بیاندازد: کره شمالی، ایران، سوریه، ونزوئلا، روسیه و چین.

چند هفته مانده به انتخابات میاندوره ای کنگره امکان این که این کارشناسان اذعان کنند اشتباه می کردند نزدیک به صفر است. اما تا زمانی که رای دهندگان شاهد نتایج این سیاست هستند، شانس این وجود دارد که ترامپ بر اهداف متمرکز بماند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG