لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

دیدگاه| ترامپ سه شنبه به سازمان ملل متحد چه باید بگوید


این دومین سخنرانی پرزیدنت ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل است.
این دومین سخنرانی پرزیدنت ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل است.

یادداشتی از تام روگن در واشنگتن اگزمنر

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی اش در مجمع عمومی باید بر سر اولویت تمرکز کند: همکاری بین المللی جایی که ضروری و ممکن است، نیاز به اصلاح سازمان ملل، و انتظار حفظ احترام آمریکا از سوی دیگر کشورها.

نخست-

هر چند نظم بین المللی موجود بر مبنای دموکراسی و حاکمیت قانون با چالش هایی از سوی چین و روسیه روبرو است، حوزه هایی برای همکاری بازیگران بین المللی وجود دارد. ترامپ می تواند برای نمونه پیشنهاد تاسیس یک مرکز بین المللی مبارزه با تروریسم را در واشنگتن بدهد. متخصصان امنیتی این مرکز را سفارتخانه های کشورهای عضو تامین خواهند کرد. این مرکز می تواند محل تبادل اطلاعات، تحلیل و دستورالعمل ها باشد. دیگر حوزه اجماع، محیط زیست به خصوص سلامت اقیانوس ها در برابر آلودگی ناشی از استفاده از پلاستیک در زنجیره غذایی و ماهیگیری بی رویه است. اگر چین نخواهد در این حوزه همکاری کند، ترامپ دست کم نشان داده، لزوما با چندجانبه گرایی مخالف نیست.

دوم-

اصلاح سازمان ملل متحد هرگز کار ساده ای نبوده است. دولت های پیشین آمریکا در به حرکت درآوردن بروکراسی سازمان ملل متحد ناموفق بوده اند. این یعنی میلیاردها دلار اتلاف سرمایه مالیات دهندگان آمریکایی. از منظر اخلاقی هم تسلط حکومت های استبدادی، فاسد و ضد دموکراتیک بر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مایه تاسف است. هفته پیش گزارش شد که مدیر برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد با هزینه ای گزاف به این سو و آن سوی جهان می رود. آن چه در مورد سازمان ملل غم انگیز است این است که این مدیر کارش را از دست نخواهد داد.

سوم-

ترامپ باید روشن کند ضمن این که به نوآوری در دیپلماسی باور دارد و آن را در مورد رهبر کره شمالی و ایران به کار گرفته است، اما در برابر تلاش های مداوم در استفاده از نهادهای چندجانبه به منظور تضعیف آمریکا ساکت نخواهد نشست. نمونه آن تحقیقات ناموجه «دیوان کیفری بین المللی» درباره پرسنل ارتش آمریکا است. ترامپ همچنین می تواند روشن کند که دیپلماسی چند جانبه باید حافظ منافع متقابل باشد نه مانند پیمان تغییرات اقلیمی پاریس که به دیگر کشورها در برابر آمریکا امتیاز می دهد.

در نهایت، ترامپ باید یک سخنرانی صریح ولی صادقانه ارائه کند. پیامی مبتنی بر پیگیری تعامل با جهان، به شرطی که سازمان ملل متحد را بدون به خطر انداختن آمریکا کارآمدتر کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG